Էրդողան․ Բաքուն և Անկարան հունիսի 15-ին Շուշիում կստորագրեն համագործակցության համապարփակ համաձայնագիր
16:21 11/06/2021
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Ադրբեջան կատարելիք այցի շրջանակներում նախատեսում է երկու երկրների միջև համագործակցության համապարփակ համաձայնագիր ստորագրել: Այս մասին գրում է Interfax.az-ը։
«Ադրբեջան այցի շրջանակներում մենք առաջին հերթին կուղևորվենք Ֆիզուլի, ապա նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ միասին կգնանք Շուշի: Շուշիում երկու երկրների միջև կստորագրվի մեկ փաստաթուղթ՝ Համապարփակ համաձայնագիր Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև», - այսօր հայտարարել է Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով Ստամբուլում։
Ինչպես հաղորդվել է, Էրդողանի այցը Ադրբեջան նախատեսված է հունիսի 14-16-ին: Այցի շրջանակներում Էրդողանը հունիսի 15-ին բանակցություններ կվարի Ալիևի հետ Շուշիում, որտեղ տեղի կունենան պաշտոնական հանդիպումներ և տարբեր միջոցառումներ:
Այցի ընթացքում Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահները հունիսի 16-ին դիտելու են Թուրքիայի և Ուելսի ազգային հավաքականների ֆուտբոլային հանդիպումը Եվրոպայի 2020 թ. առաջնությունում:

Эрдоган: Баку и Анкара 15 июня в Шуши подпишут всеобъемлющий договор о сотрудничестве
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что в рамках визита в Азербайджан планирует подписание всеобъемлющего договора о сотрудничестве между двумя странами, сообщает Interfax.az.
«В рамках визита в Азербайджан, мы в первую очередь, поедем в Физули, затем вместе с президентом Ильхамом Алиевым отправимся в Шушу. В Шуше между двумя странами будет подписан один документ - всеобъемлющий договор (о сотрудничестве – ИФ) между Азербайджаном и Турцией», - заявил Эрдоган в пятницу, выступая на открытии мечети Шехрибан Хатун и курса Корана в Стамбуле.
Как сообщалось, визит Эрдогана в Азербайджан запланирован на 14-16 июня. В рамках визита Эрдоган 15 июня проведет переговоры с Алиевым в Шуше, где состоятся официальные встречи и различные мероприятия.
В рамках визита президенты Азербайджана и Турции 16 июня посмотрят футбольный матч сборных Турции и Уэльса на Чемпионате Европы-2020.