ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրով Հայաստանին կհատկացվի 75 մլն ԱՄՆ դոլար
Հունիսի 8-ին Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի գործադիր խորհրդի տարեկան նստաշրջանի ընթացքում ընդունվել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) Հայաստանի ծրագրային փաստաթուղթը՝ 2021-2025թթ. համար, որով նախատեսվող գործողությունների ֆինանսավորման ծավալը կազմում է ավելի քան 75 մլն. ԱՄՆ դոլար։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունից։
Ծրագրի ընդունմանը նախորդած ելույթում ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի անկախությունից ի վեր  ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի հետ ձևավորված երկարաժամկետ համագործակցությունը և ՄԱԿ համակարգի աջակցությունը Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելուն ուղղված սոցիալ-տնտեսական ծրագրերին։
Ծրագրային փաստաթուղթը բխում է 2021-2025թթ․ համար Հայաստան-ՄԱԿ կայուն զարգացման համագործակցության շրջանակով սահմանված առաջնահերթություններից, մասնավորապես՝ ներառական սոցիալ-տնտեսական զարգացման, բնապահպանական կայունության, ժողովրդավարական կառավարման և այլ ոլորտներում։
Փաստաթղթով կարևորվում են Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ագրեսիայի հետևանքով տեղահանված և տուժած անձանց կարիքները՝ նախանշելով թիրախային միջոցառումներ պատերազմի վետերանների, հաշմանդամների և բնակչության խոցելի խմբերի զբաղվածության ապահովման, վերականգնման և սոցիալ-տնտեսական կյանքին ինտեգրման ուղղությամբ։

The Executive Board of the UNDP/UNFPA/UNOPS adopted the UNDP Country Programme Document for Armenia for 2021-2025 during its Annual Session in New York on June 8. The estimated cost of the programme is over $75 million, the Permanent Mission of Armenia to the UN reported.
Before the adoption of the programme document, Armenia's Permanent Representative to the UN Mher Margaryan in his remarks commended the long-standing cooperation with the UNDP since the early days of the independence of Armenia, as well as the support of the UN System to the socio-economic programs aimed at achieving Sustainable Development Goals.
The Programme document is deriving from the priorities of the United Nations Sustainable Development Cooperation Framework (UNSDCF), in particular, in the areas of sustainable and inclusive socioeconomic development, environmental resilience and democratic governance.
The document prioritizes the needs of people displaced and affected by the recent aggression against Nagorno-Karabakh. It defines targeted measures aimed at income-generation and employment initiatives, including rehabilitation and integration into social and economic life for war veterans, disabled persons and vulnerable groups.