«Հայաստան» դաշինքի շտաբի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը Թելագրամի իր ալիքում անդրադարձել է մարզերում իրենց աջակիցներին աշխատանքից ազատելուն.
«Վերջին օրերին չափազանց շատ են փաստերն այն մասին, որ իշխանությունները, հատկապես մարզերում, անթաքույց աշխատանքից հեռացնում են մեր դաշինքի աջակիցներին։ Սկսեցին հիմնավորվել իմ այն մտավախությունները, որ առանց այդ էլ երկրին այսքան վնաս հասցրած այս իշխանությունն անցել է սեփական ժողովրդի նկատմամբ բռնաճնշումների՝ օգտագործելով իշխանական լծակները։ Դրանք կիրառվում են սովորական քաղաքացիների դեմ, որոնք համարձակվել են սեփական քաղաքացիական դիրքորոշումն ունենալ։ Ես այդ բոլոր մարդկանցից ներողություն եմ խնդրում, որովհետև դրանում, ինչ տեղի է ունենում այսօր, կա նաև իմ մեղքի բաժինը։ Վստահեցնում եմ ձեզ, շուտով դուք նորից ծառայելու եք մեր երկրին:
Նախկինում մենք շատ սխալներ ենք թույլ տվել։ Երկրում ձևավորվել են մենաշնորհներ, միաժամանակ պետությունն ինքը կորցրել է սեփական քաղաքացիների հետ հարաբերությունների բացառիկ մենաշնորհը։ Մենք աշխատել ենք, սակայն սխալների վրա «տնային աշխատանք» չենք կատարել, այդ պատճառով բազմաթիվ անարժան մարդիկ հայտնվել և մնացել են քաղաքականության մեջ։ Այնտեղ, որտեղ նրանք առհասարակ չպետք է լինեին։
Նկարագրված երևույթները այսօր ընդունված է անվանել «նախկիններ»։ Բայց դա մասնակի ճշմարտություն է։ Արդարության համար պետք է ընդունել, որ «նախկիններ» եղել ենք բոլորս՝ և´ նրանք, ովքեր խախտում էին խաղի կանոնները, և´ նրանք, ովքեր համակերպվում էին՝ չբռնելով խախտողի ձեռքը։ «Նախկին» պետք է դառնանք բոլորս այս եռամյա աղետալի ազգային էքսպերիմենտից հետո: Բայց մենք չպետք է մնա´նք նախկին։
Մեր խղճի վրա է, որ այսօր իշխանության ղեկին գտնվող ֆրանկենշտեյնը սպառնում է ոչնչացնել երկրի հոգևոր և ինտելեկտուալ էլիտան։ Նա հինգ հազար հոգու ուղարկում է անխուսափելի մահվան, սակայն շատերին համոզում է, թե փրկել է ուրիշների կյանքը։ Սա մեր ազգային ինքնագիտակցության գենետիկ արատների դրսևորումն է։
Գուցե Բարձրյալը գտավ, որ մենք պետք է անցնենք այս փորձության միջով, որպեսզի սկսենք հասկանալ, թե ինչ է համախմբվածությունը, հայրենասիրությունը, հանդուրժողականությունն ու առաջադիմականությունը։ Մենք պետք է դա ինչ-որ կերպ հասկանայինք, որ կարողանանք ապրել 21-րդ դարում։
Մենք պետք է հասկանայինք, որ մեզնից շատերը չեն կարողանում գնահատել հաղթանակը, որ մենք շատ ենք նյութապաշտ (մերկանտիլ): Մենք դարձել ենք մի հասարակություն, որը չի ձգտում կատարելության, առավելության։ Մենք դարձել ենք ծայրահեղությունների հասարակություն։ Մենք, մեծամասամբ լինելով կիրթ ժողովուրդ, 21-րդ դարում մեզ թույլ ենք տալիս ունենալ իր բնույթով ֆաշիստական իշխանություն։ Դա մի երևույթ է, որն առհասարակ անհամատեղելի է հայկական ինքնության ավանդական քրիստոնեական արժեքների հետ։
Մենք անցնում ենք այս փորձության վերջին փուլը: Մենք շատ թանկ գին ենք վճարել՝ թույլ ենք տվել կործանել մեր ժողովրդի մի ամբողջ երիտասարդ սերնդի ճակատագիրը։ Մենք թույլ ենք տվել, որ չծնվեն այդ երիտասարդների երեխաները, որ որբանան սպաների ու կամավորների երեխաները։ Բայց հենց հանուն այդ լուսավոր երիտասարդների ու հայրերի հիշատակի՝ մենք կուղղենք անցյալի բոլոր սխալները և թույլ չենք տա նոր «մուտացիաներ»։ Մեր հասարակության գիտակից հատվածն արդեն իսկ իր վրա վերցրել է այդ պատասխանատվությունը»։

Армен Геворкян: Нам надо было пройти через эти испытания, чтобы опомниться
Руководитель центрального предвыборного штаба альянса «Армения», бывший вице-премьер РА Армен Геворкян в своем телеграмм-канале пишет
«В последние дни очень много фактов о том, что власти Армении - особенно на местах цинично, без доли сомнения увольняют сторонников нашего блока. Речь идет как о руководителях государственных и муниципальных учреждений, так и обычных сотрудниках. Начали оправдываться мои опасения о том, что эта аморальная и циничная по своей природе власть  приступила к репрессиям против своего же народа, используя властные рычаги. Не против так называемых бывших, а против обычных граждан, которые осмелились иметь свою собственную гражданскую позицию. Я приношу всем этим людям свои извинения, потому в том, что происходит сегодня есть и моя вина.
Много было совершено ошибок нами в прошлом. В стране формировались монополии, а тем временем государство само теряло  исключительную монополию отношений с собственными гражданами. Мы работали, при этом не делали домашней работы над ошибками, поэтому очень много недостойных людей появилось и осталось в политике. Там, где их по определению не должно быть.  Мы строили крепкое государство, при этом пытались быть либеральными и понравиться всем и Востоку и Западу. Это очень трудно, да в принципе и не нужно!!! Уверяю вас, скоро вы вновь будете служить нашей стране.
Это все сегодня принято называть одним словом - бывшие. Это справедливо.  Но ради объективности и исторической справедливости нужно понять, что бывшими были все мы: и те кто нарушал правила игры, и те кто молча и не хватал их за руки. Бывшими должны стать все мы после трехлетнего общенационального эксперимента. Но мы не должны оставаться бывшими.
На нашей совести, что квазимодо во власти угрожает уничтожением духовной и интеллектуальной элиты страны.  Он посылает на верную смерть пять тысяч ребят, но многих убеждает, что спас жизнь другим людям. Это проявление генетических дефектов нашего национального самосознания.
Всевышнему было угодно, чтобы мы прошли через это испытание, чтобы начать понимать, что такое сплоченность, патриотизм, толерантность и прогрессивность. Нам надо было это как то понять, чтобы жить в 21 веке.
Мы должны были понять, что большинство из нас не умеет ценить победы, что мы очень меркантильны и многие стали боязливы. Многие, кто не задумывался о защите своей Родине в первую карабахскую войну, сегодня могут ждать, чтобы им позволили защитить свою Родину. Мы стали обществом, которое не стремится к совершенству, к превосходству. Мы стали обществом крайностей. Мы будучи грамотным в своем большинстве народом, в 21 веке позволяем себе иметь фашистскую по сути власть и поклонение вождю. Это явления, которые в принципе несовместимы с традиционными христианскими ценностями армянской идентичности.
Нам надо было пройти через эти испытания, чтобы опомниться, чтобы задуматься о долгой перспективе, чтобы вновь никогда не быть бывшими. Мы заплатили очень дорогую цену  - мы позволили сломать судьбы целого молодого поколения нашего народа. Мы позволили, чтобы не родились дети этих ребят. Но именно в память об этих светлых парнях, мы исправим все ошибки прошлого и не позволим новые генетические мутации нашего народа!!!  Разумная часть нашего общества уже взяла на себя ответственность за будущее страны!!! За будущее в мире, в справедливости и в развитии».