«Հրապարակ». Գողականների մեծ մասը չեզոք դիրք է բռնել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ընտրական գործընթացներում քրեական հեղինակությունները, «գողականները» միշտ կարևոր դերակատարում են ունեցել։ Նրանք, որպես կանոն, իշխանություններին են աջակցել, բայց այս անգամ, մեր տեղեկություններով, որոշել են հնարավորինս չեզոք դիրք բռնել։ Համենայնդեպս, քրեական աշխարհի ծանրակշիռ հատվածը որոշել է չմիջամտել նախընտրական գործընթացին՝ որևէ ուժի օգտին չաշխատել։
Կան մի քանիսը, օրինակ, Չաղ Ռուստամ անունով Ռուստամ Ստեփանյանն ու իր բանդան, իրենց իշխանական հովանավորի՝ Հայկ Սարգսյանի ղեկավարությամբ, ակտիվորեն աշխատում են ՔՊ-ի օգտին։ Դոն Պիպոյի եղբայրն է մահացել, նա 40 օր սուգ է պահելու, Վստրեչի Ապերը գնացել է իր հայրական Քաղսի և ասել է, որ ոչ մի բանի չի խառնվելու։
Որոշ տեղեկություններով՝ Փաշինյանի օգտին են աշխատում նորատուսցի Արա և Ալիկ Բանդուրյան եղբայրները, որոնց ևս համակարգում է Հայկ Սարգսյանը։ Մեզ պատմեցին, որ այս օրերին իշխանությունը հանցավոր աշխարհի բոլոր այն ներկայացուցիչներին, որոնք տարբեր պատճառներով գտնվում էին արտերկրում, և նրանց մուտքն արգելված էր Հայաստան, թույլ է տվել վերադառնալ հայրենիք, որ աջակցեն իրենց։
Օրեր առաջ էլ ոստիկանություն են հրավիրվել քրեական ու թաղային մի շարք հեղինակություններ, որոնց առաջարկվել է աջակցել Փաշինյանին։ Նրանց մեծ մասը, սակայն, մերժել է առաջարկը։ Ուժայիններն ասել են՝ այդ դեպքում գոնե խոստացեք, որ Քոչարյանին էլ չեք աջակցելու։ Ոմանք համաձայնել են, ոմանք ասել են՝ ընդդիմադիր ուժերի մեջ ընկերներ ունենք, պետք է օգնենք նրանց, իսկ մի փոքր մասն էլ համարում է, որ «սա հայրենիքի հարց է, ոչ թե քաղաքականության»՝ չեն կարող մի կողմ քաշվել»։

«Грапарак»: Большая часть криминальных авторитетов заняла нейтральную позицию
Ряд криминальных и районных авторитетов были приглашены в полицию, им предложили поддержать Пашиняну
Газета «Грапарак» пишет, что криминальные и «воровские» авторитеты всегда играли большую роль в избирательных процессах: как правило, они поддерживали власти, Однако, по сведениям издания, в этот раз они решили занять нейтральную позицию. По крайней мере, весомая часть криминального мира решила не вмешиваться в избирательный процесс не работать в пользу какой-либо силы.
«Некоторые, например Рустам Степанян («Рустам Левый») и его банда во главе со своим руководителем Айком Саркисяном активно работают для партии «Гражданский договор». Брат Артура Асатряна («Дон Пипо») умер, он 40 дней будет в трауре, Арам Варданян («Встречи Апер») уехал в свой родной Кахси и сказал, что ни во что не будет вмешиваться.
По некоторым сведениям, в пользу Пашиняна работают братья Ара и Алик Бандуряны («Алик Норатусский»), которых также координирует Айк Саркисян. Нам рассказали, что в эти дни власти разрешили всем представителям преступного мира, которые по различным причинам находились за рубежом и въезд которых в Армению был запрещен, вернуться в Армению, чтобы помогать им.
Несколько дней назад ряд криминальных и районных авторитетов были приглашены в полицию, им предложили поддержать Пашиняна. Однако большая часть отказалась от этого предложения. Силовики сказали: в таком случае хоть обещайте, что не будете поддерживать Кочаряна. Некоторые согласились, некоторые сказали, что у них есть друзья в оппозиционных силах и должны помочь им, а небольшая часть считает, что «это вопрос родины, а не политики» и они не могут держаться в стороне», - пишет газета.