Սյունիքի մի շարք ճանապարհներին ադրբեջանցիներ են, ավելին` նրանք զենքի բացահայտ ցուցադրումով են. ՄԻՊ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին շարունակվում են ներկայացվել քաղաքացիների ահազանգերն այն մասին, որ ՀՀ Սյունիքի մարզում` Գորիսից Որոտան և Շուռնուխ ճանապարհին, Կապանից Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն և մի շարք այլ բնակավայրերի միջև ճանապարհներին առկա են ադրբեջանական զինված ծառայողներ, ավելին` նրանք զենքի բացահայտ ցուցադրումով են:
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ ահազանգեր են ստացվում այն մասին, որ Սյունիքի մարզի նշված համայնքների միջև ճանապարհներին ադրբեջանական դրոշներն ու ցուցանակներն օգտագործվում են պատրվակ` ադրբեջանական զինված ծառայողներ տեղակայելու համար: Այս արարքները պատճառով խաթարվել է մարդկանց ողջ ազատ տեղաշարժը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մեկ անգամ արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների ինքնին առկայությունը ՀՀ Սյունիքի մարզի համայնքների միջև ճանապարհներին ողջ երկրի և առաջին հերթին` Սյունիքի մարզի նշված համայնքների բնակիչների Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով ամրագրված կյանքի իրավունքի խախտում է:
Բացի այն, որ նրանց ներկայությունը խաթարել է ԵԱՀԿ պահանջներով երաշխավորված բնակչության անվտանգ ու խաղաղ կյանքը, նաև Եվրոպական կոնվենցիայի 4-րդ արձանագրության 2-րդ հոդվածով երաշխավորված մարդկանց ազատ տեղաշարժի իրավունքի շարունակվող խախտում է:
Խախտված է նաև Եվրոպական կոնվենցիայի 1-ին արձանագրության 1-ին հոդվածով ամրագրված սեփականության իրավունքը, քանի որ ադրբեջանական զինվորականները հենց օրինական պաշտոնական փաստաթղթերով մարդկանց պատկանող տներում կամ հողատարածքներում են (Օրինակ` Որոտան, Շուռնուխ և այլն): Դա խաթարել է մարդկանց ապրելակերպն ամբողջությամբ:

На ряде дорог Сюника – азербайджанские военные, они открыто демонстрируют оружие –Омбудсмен Армении
Защитнику прав человека (омбудсмену) Армении продолжают поступать сообщения граждан о том, что в Сюникской области РА – на дорогах из Гориса в Воротан и Шурнух, из Капана в Чакатен, Шикаох, Срашен и ряд других населенных пунктов – присутствуют азербайджанские военнослужащие, более того, они открыто демонстрируют оружие.
Как сообщает на своей странице в Facebook омбудсмен Армении Арман Татоян, поступают сообщения о том, что азербайджанские флаги и указатели используются на дорогах между упомянутыми общинами Сюникской области в качестве предлога для размещения азербайджанских военнослужащих.
«Из-за этого нарушено все свободное передвижение людей.
Защитник прав человека Республики Армения еще раз констатирует, что само присутствие азербайджанских военнослужащих на дорогах между общинами Сюникской области Республики Армения является нарушением закрепленного в статье 2 Европейской конвенции по правам человека права на жизнь жителей всей страны и, в первую очередь, упомянутых общин Сюникской области.
Кроме того, их присутствие нарушило безопасную и мирную жизнь населения, гарантированную требованиями ОБСЕ, а также продолжаются нарушения права людей на свободное передвижение, гарантированного статьей 2 протокола 4 Европейской конвенции.
Нарушено также право собственности, закрепленного в статье 1 протокола 1 Европейской конвенции, поскольку азербайджанские военные находятся в домах или на земельных участках, принадлежащих людям с законными официальными документами (например, Воротан, Шурнух и т. д.).