Էրդողանը Բայդենի հետ հանդիպմանը պատրաստվում է բարձրացնել նաև ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը
10:05 14/06/2021
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ ինքը և ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը երկուշաբթի՝ հունիսի 14-ին, պետք է հանդիպում ունենան՝ անցյալի խնդիրներից առաջ անցնելու համար, ներառյալ Անկարայի կողմից ռուսական S-400 հրթիռներ գնելու շուրջ թեժ վեճը: Այս մասին գրում է Reuters-ը։
Նախքան երկուշաբթի Բրյուսելում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին մեկնելը, Էրդողանն ասել է, որ Վաշինգտոնից «անվերապահ մոտեցում» է ակնկալում, երբ Բայդենի հետ հանդիպի անցյալ տարվա ԱՄՆ ընտրություններից հետո առաջին անգամ:
Նա ասել է, որ կբարձրացնի նաև Սպիտակ տան կողմից 1915-ին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը, ԱՄՆ-ի կողմից Թուրքիային F-35 կործանիչների ծրագրից հեռացնելը:
Թուրքիայի նախագահը, որը Բայդենի նախորդ Դոնալդ Թրամփի հետ սերտ անձնական հարաբերությունների մեջ էր, հիասթափվել է ԱՄՆ նոր վարչակազմի ավելի քննադատական մոտեցումներից:
Բայդենի երդմնակալությունից երեք ամիս միայն զանգահարեց Էրդողանին՝ նրան հայտնելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին:
«Մենք պետք է սեղանի վրա դնենք Թուրքիա-ԱՄՆ կապերը: Ներքին և արտաքին շատ բամբասանքներ եղան, այնպես որ մենք պետք է խոսենք այն մասին, թե ինչպես կարող ենք թողնել այդ խնդիրները, ինչ կարող ենք անել և ինչ ենք անելու: Թուրքիան ոչ թե ցանկացած երկիր է, այլ դաշնակից երկիր է», - կիրակի օրը Ստամբուլի օդանավակայանում ասել է Էրդողանը:
Հիշեցնենք, որ Սպիտակ տունը հայտարարել էր, որ Բայդենը Էրդողանի հետ հանդիպմանը քննարկելու է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հարցը։

Erdogan to raise US recognition of Armenian Genocide at meeting with Biden
Turkish President Tayyip Erdogan said he and U.S. President Joe Biden must use a meeting on Monday to move on from past troubles, including a bitter dispute over Ankara's purchase of Russian S-400 missiles, Reuters reported.
Before travelling to Monday's NATO summit in Brussels, Erdogan said he expected an "unconditional approach" from Washington when he sat down with Biden for their first face-to-face session since last year's U.S. elections.
He said he would also raise the White House's recognition of the 1915 massacres of Armenians in the then Ottoman Empire as "genocide", a move which had infuriated Ankara, and the U.S. removal of Turkey from an F-35 fighter jet programme.
The Turkish president, who relied on a close personal relationship with Biden's predecessor Donald Trump to iron out past crises, has been frustrated by the more critical and distanced approach from the new U.S. administration.
Erdogan had to wait three months after Biden's inauguration for their first contact, an awkward phone call in April when the U.S. president informed him of the genocide-recognition plan.
"We need to put Turkey-U.S. ties on the table first-hand," Erdogan told reporters at Istanbul's airport on Sunday.
"There was a lot of gossip internally and externally, so we need to talk about how we can leave these troubles behind, what we can do and what we will do. Turkey is not just any country - it is an allied country."
The White House said earlier that Biden and Erdogan would also discuss the Nagorno-Karabakh conflict.