Խաչատրյանի անվան մրցույթի միջոցով ՀՀ-ն ամբողջ աշխարհին ցույց է տալիս իր մշակույթի մակարդակը. Պավել Կոգան
10:50 14/06/2021
Հունիսի 12-ին ամփոփվել են դիրիժորություն մասնագիտությամբ անցկացվող Խաչատրյանի անվան 17-րդ միջազգային մրցույթի արդյունքները։ «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից հայտնում են, որ մրցույթի հաղթող է ճանաչվել Ճապոնիան ներկայացնող դիրիժոր Դաիչի Դեգուչին։ Ժյուրիի որոշմամբ երկրորդ մրցանակին է արժանացել Յուկուան Ջինը (Չինաստան), երրորդ մրցանակը շնորհվել է Էլիաս Բրաունին (ԱՄՆ), չորրորդ տեղում է Իեն Նիդերհոֆերը (ԱՄՆ)։
Առաջին մրցանակակիրն արժանացել է տասը հազար դոլարին համարժեք դրամի չափով պարգևի, ինչպես նաև առաջիկա երկու համերգաշրջանների ընթացքում նրան հնարավորություն կտրվի երկու համերգով հանդես գալու Հայաստանում։
Շնորհվել են նաև հատուկ մրցանակներ. մրցույթի առաջին փուլում կլասիցիզմի դարաշրջանի սիմֆոնիայի լավագույն մեկնաբանության համար մրցանակ է ստացել Իեն Նիդերհոֆերը, առաջին փուլում հայ ժամանակակից կոմպոզիտորի՝ Տիգրան Մանսուրյանի ստեղծագործության լավագույն մեկնաբանման համար հատուկ մրցանակի է արժանացել Յուկուան Ջինը, Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի բարեկամ Գագիկ Գաբրիելյանի անվան հատուկ մրցանակ է ստացել Էկտորաս Տարտանիսը (Գերմանիա/Հունաստան)՝ մրցույթի առաջին փուլում Արամ Խաչատրյանի Սպարտակի և Ֆրիգիայի ադաջոյի լավագույն մեկնաբանության համար։
Դիրիժոր Յուրի Դավթյանի անվան հատուկ մրցանակ է շնորհվել Յունա Չժոնին (Հարավային Կորեա)՝ մրցույթի երկրորդ փուլում Արամ Խաչատրյանի Երկրորդ սիմֆոնիայի լավագույն մեկնաբանության համար։ Լեհաստանի Օլշտին քաղաքի Ֆելիքս Նովովեյսկու անվան Վարմինո-Մազուրյան ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կողմից հատուկ մրցանակ է ստացել Ալեքսանդր Իրադյանը (Հայաստան/Գերմանիա), որը մրցանակակրին հնարավորություն կտա 2021-2022 համերգաշրջանի ընթացքում ղեկավարել սիմֆոնիկ համերգ սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ Վարմինո-Մազուրյան ֆիլհարմոնիայի համերգային դահլիճում։ «Հանդիսատեսի համակրանք» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Իեն Նիդերհոֆերը։
Դաիչի Դեգուչին մրցանակաբաշխությունից հետո նշել է, որ երջանիկ է հաղթանակի համար։ Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլորին՝ պրոֆեսիոնալ ժյուրիին, իր արդեն իր ընկերներ դարձած մրցույթի մասնակիցներին, կազմակերպիչներին, նվագախմբին, որի երաժիշտները շատ բաներ են պատմել իրեն Արամ Խաչատրյանի մասին։
Դաիչի Դեգուչին ասել է, որ որպես երաժիշտ նվագախմբի կազմում կատարել է Խաչատրյանի «Գայանե» բալետը, սակայն որպես դիրիժոր առաջին անգամ է ներկայացնում խաչատրյանական երաժշտությունը։ Դեգուչին մրցույթի փակման գալա համերգի ընթացքում ներկայացրել է հատված Խաչատրյանի Թիվ երկու սիմֆոնիայից։ Ի դեպ, Խաչատրյանի տուն-թանգարանը հնարավորություն էր տվել առաջին մրցանակակրին փակման գալա համերգի ընթացքում հանդես գալ Խաչատրյանի դիրիժորական փայտիկով։
Մրցույթի ժյուրիի նախագահ Հովհաննես Չեքիջյանն ընդգծել է, որ մրցույթն անցավ բարձր մակարդակով։ Ըստ նրա՝ Խաչատրյանը անուն է, որով հպարտանում ենք։ Եվ մեծ պատիվ է ունենալ նրա անունը կրող այսպիսի բարձրակարգ մրցույթ և այսպիսի հիանալի մասնակիցներ մրցույթի շրջանակներում։ Նա ընդգծել է, որ մրցանակակիրների ընտրությունը բավականին բարդ էր։
Ժյուրիի մյուս անդամները նույնպես տպավորված էին Խաչատրյանի անվան մրցույթով։ Գրեմմի մրցանակի առաջադրված թավջութակահար, դիրիժոր Դմիտրի Յաբլոնսկին շեշտել է, որ շատ հպարտ է մաս կազմել այս մեծ իրադարձության և լինել պատվավոր ժյուրիի անդամ։ Նա շնորհավորել է մրցույթի բոլոր մասնակիցներին՝ բարի ճանապարհ մաղթելով նրանց իրենց կարիերայում։
Լոնդոնի երաժշտության թագավորական քոլեջի պրոֆեսոր, դիրիժոր Փիթեր Սթարքը նշել է, որ Երևանում անցկացվել է երաժշտությամբ պարուրված ֆանտաստիկ շաբաթ։ Նրա համոզմամբ՝ յուրաքանչյուր դիրիժոր պետք է հիշի այս մրցույթը և պատասխանատվությամբ վերաբերվի հետագա գործունեությանը։
Մոսկվայի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Պավել Կոգանը, շնորհավորելով մրցույթի դափնեկիրներին, վստահություն է հայտնել, որ նրանց մեծ ապագա է սպասվում։ Նա շնորհակալություն է հայտնել նաև մրցույթի կազմակերպիչներին, քանի որ Խաչատրյանի անվան մրցույթի միջոցով Հայաստանն ամբողջ աշխարհին ցույց է տալիս իր մշակույթի մակարդակը, ինչը խիստ կարևոր է:
Ժյուրիի բոլոր անդամները հատկապես շեշտել են պաշտոնական նվագախմբի՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի դերը մրցույթի ընթացքում. նվագախումբը ամբողջ ստուգատեսի ընթացքում մասնակիցներին հետ հանդես եկավ լայն երկացանկով՝ հնարավորություն տալով երիտասարդ դիրիժորներին վեր հանել իրենց ամբողջ ներուժը և լավագույնս ներկայանալ ժյուրիին։
Ժյուրիի երկու անդամներ դիրիժոր՝ Ջորմա Պանուլան և Քյոլնի ռադիոյի սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Միխայիլ Յուրովսկին, ժյուրիի աշխատանքին մասնակցում էին հեռավար։

Павел Коган: Посредством конкурса имени А. Хачатуряна Армения демонстрирует миру уровень своей культуры
Накануне, 12 июня были подведены итоги XVII Международного конкурса дирижеров имени Арама Хачатуряна. Победителем конкурса стал дирижер, представляющий Японию, Даичи Дегучи.
По решению жюри второе место было присуждено Юкуану Джину (Китай), третье место — Элиасу Брауну (США), четвертое место — Яну Нидерхоферу (США).
Обладателю первой премии был вручен приз в размере десяти тысяч долларов. Ему также будет предоставлена возможность дать два концерта в Армении в течение следующих двух концертных сезонов.
Кроме того, были вручены специальные призы. В первом туре конкурса Ян Нидерхофер получил награду за лучшую интерпретацию симфонии эпохи классицизма, в первом туре специальную награду за лучшую интерпретацию произведения современного армянского композитора Тиграна Мансуряна получил Юкуан Джин. Специальный приз имени Гагика Габриеляна, друга Международного конкурса им. Хачатуряна, был вручен Экторасу Тартанису (Германия / Греция) за лучшую интерпретацию Адажио Спартака и Фригии из сюиты No.2 „Спартак” Арама Хачатуряна.
Специальный приз имени дирижера Юрия Давтяна был вручен Юне Чжун (Южная Корея) за лучшую интерпретацию Второй симфонии Арама Хачатуряна во втором туре конкурса.
Александр Ирадян (Армения / Германия) получил специальную награду от Варлино-Мазурянского филармонического оркестра Филармонического оркестра Феликса Нововецкого в Ольштыне, Польша. Победителем в номинации «Приз зрительских симпатий» стал Ян Нидерхофер.
Даичи Дегучи отметил, что, как музыкант, в составе оркестра он исполнял балет Хачатуряна «Гаяне», но как дирижер впервые представляет музыку Хачатуряна. На заключительном гала-концерте Дегучи представил отрывок из Симфонии № 2 Хачатуряна. Кстати, Дом-музей Хачатуряна предоставил занявшему первое место на концерте закрытия конкурса выступить с дирижерской палочкой Арама Хачатуряна.
Председатель жюри конкурса Ованнес Чекиджян подчеркнул, что конкурс прошел на высоком уровне. По его словам, Хачатурян – это имя, которым мы гордимся. И большая честь иметь такой высококлассный конкурс его имени, таких замечательных участников в рамках конкурса. Он подчеркнул, что выбор победителей был довольно сложным.
Остальные члены жюри также впечатлены конкурсом имени А.Хачатуряна. Дмитрий Яблонский –виолончелист и дирижер, номинированный на премию Грэмми, подчеркнул, что очень горд быть частью этого грандиозного события, быть членом почетного жюри. Он поздравил всех участников конкурса, пожелав им удачи в карьере.
Профессор дирижирования в Королевском музыкальном колледже в Лондоне Питер Старк отметил, что в Ереване он провел фантастическую неделю, окутанную музыкой. По его словам, каждый дирижер должен помнить об этом конкурсе и с ответственностью подходить к дальнейшей деятельности.
Известный российский музыкант, главный дирижер Московского государственного академического симфонического оркестра Павел Коган, поздравив лауреатов, выразил уверенность, что их ждет большое будущее. Он также поблагодарил организаторов конкурса, так как посредством международного конкурса имени А. Хачатуряна Армения демонстрирует миру уровень своей культуры, что крайне важно.