«Հայաստան» դաշինիքի ընտրական շտաբի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը Թելագրամի իր էջում մի քանի դիտարկում է հրապարակել.
«1. Այսօր Ալիևն ու Էրդողանը միասին լինելու են Շուշիում։ Ստիպված ենք լինելու բոլորս ապրել հերթական ազգային ստորացումը։ Զարհուրելի զուգադիպությամբ` Շուշին հանձնվեց նոյեմբերի 9-ին՝ Ադրբեջանի դրոշի օրը, իսկ Հայաստանի դրոշի օրը՝ այսօր, հունիսի 15-ին, Էրդողանն Ալիևի հետ գնում է Շուշի։ Թուրքերը շատ բծախնդիր են սիմվոլների հանդեպ։ Մեր դրոշի գույներից ամեն մեկը մի կարևոր ու վեհ գաղափար է խորհրդանշում։ Հիմա այդ գաղափարներն ուզում են ոտնատակ տալ՝ թե՛ դրսից, թե՛ ներսից։
2. Խորհրդանշական է, որ հենց այսօր «մուրճով առաջնորդը» ոստիկանական ահռելի ուժերով շրջապատված մեկնում է Սյունիքի գրավմանը։ Պետք է լինենք զուսպ և աչալուրջ` ընդհարումներ և բռնություն թույլ չտալու համար։ Երեկ մենք տեսանք, թե ինչպես «շարքերի ագրեսիվությունը», առաջնորդից առաջ անցնելով, պարպվում է ընդդիմախոսների շտաբների վրա։
3. Ինձ շատերը հարցնում են` իսկ ինչպե՞ս պայքարել նիկոլիզմի դեմ։ Շատ պարզ. նրա դեմ պայքարել պետք չէ. Ուղղակի նրան պետք է զրկել ատելության քարոզի հեռուստատեսային ռեսուրսից, վարչական լծակներից ու մարդկանց ստիպողաբար հավաքների բերելու հնարավորությունից, և նիկոլիզմն ինքն իրեն կանհետանա։ Այն կանհետանա, երբ մեղմվի մեր հասարակության մեջ առկա համատարած վախը` սեփական կարծիք և հայացքներ ունենալու հանդեպ։ Իսկ մինչ այդ մենք պետք է թույլ չտանք, որ նա բերի նոր բախումների ու նոր բռնության։
4. Երկրում ձևավորվում է քաղաքացիների նոր շերտ` քաղաքացիների, որոնք գիտակցում են պետության հանդեպ իրենց անհատական պատասխանատվության գաղափարը և չեն ուզում դիտորդ լինել։ Սա թերևս միակ լուսավոր միտումն է, որ կա այսօրվա իրականության մեջ։ Ի գիտություն. «Հայաստան» դաշինքի մայիսի 9-ի առաջին հանրահավաքից մինչ այս պահը մեր հավաքներին մասնակցել է ավելի քան 150 հազար մարդ։ Հաշվի առնենք՝ առանց որևէ հարկադրանքի ու վարչական ռեսուրսի։ Եվ սա պատասխանատու քաղաքացիների հասարակության ձևավորման պրոցեսն է։ Շատ ավելի մեծ թվով մեր հայրենակիցներ հետևում են մեզ եթերում ու սոցիալական ցանցերում։
5. Պետությունն ամբողջությամբ գտնվում է իներցիոն ռեժիմում։ Այն թևակոխում է անկառավարելի քաոսի փուլ, քանի որ պետական ապարատն այլևս չի ընդունում այս իշխանության հեղինակությունը և արժեքը։
6. Դիմում եմ ուժային և իրավապահ կառույցների նիկոլիստական հատվածին, տարբեր կալիբրի պաշտոնյաներին՝ մեկ վայրկյան անգամ ձեզ չթվա, թե այլևս հնարավոր է կասեցնել մեր ժողովրդի ինքնամաքրման այս պատմական պրոցեսը։ Հանուն ձեր իսկ շահի՝ չխաբեք ձեզ։ Պրոցեսը սկսվել է և այն անշրջելի է։ Ձեր խնդիրն է՝ լինել ժողովրդի կողքին, սատարել խաղաղ ու հանդարտ ապրելու նրա անկեղծ մղումները, թույլ չտալ մեր երկրում նոր արյունահեղություն։ Այսօր, ինչպես և 13 տարի առաջ, ագրեսիվությունը և ատելությունը քարոզում է Նիկոլը, բայց հիմա դա անում է ձեր հովանու տակ։
7. Դիմում եմ նիկոլական ատելության համակիր որոշ գործարարների և «հեղինակությունների»։ Չի լինելու ներում, եթե դուք մեկ վայրկյան անգամ հակաօրինական ուժային աջակցություն ցույց տաք այս ֆաշիստական ռեժիմին»։

Армен Геворкян: Этот процесс народного прозрения уже не остановить
Руководитель центрального предвыборного штаба альянса «Армения», бывший вице-премьер РА Армен Геворкян в своем телеграмм-канале пишет (орфография и пунктуация автора сохранены. - Ред.):
«1.    Сегодня Алиев и Эрдоган будут вместе в Шуши. Нам всем предстоит пережить очередное национальное унижение. По ужасному совпадению Шуши был передан 9 ноября, в день азербайджанского флага, и сегодня, 15 июня, в день армянского флага, Эрдоган вместе с Алиевым едет в Шуши. Турки очень щепетильно относятся к символам. Каждый цвет нашего флага символизирует мощную и благородную идею. Теперь они хотят растоптать эти идеи как извне, так и изнутри.
2.     Символично, что именно сегодня «вождь с молотком» отправился на взятие Сюника в окружении огромных сил полиции. Мы должны проявить сдержанность и бдительность, чтобы предотвратить конфликты и насилие. Вчера мы видели, как «агрессивность рядов», забегая вперед лидера, выливается на штабы оппонентов.
3. Многие меня спрашивают, а как бороться с николизмом. С ним бороться не стоит, просто необходимо лишить его телевизионного ресурса, властных рычагов и возможности по принуждению собирать на свои митинги и встречи людей и николизм сам по себе начнет исчезать. Он исчезнет, когда пройдет повсеместный необъяснимый страх высказывать свои предпочтения и взгляды.  До этого нам надо не допустить, чтобы он привел граждан до новых столкновений и насилию.
4.    В стране формируется новый слой граждан, осознающих идею своей индивидуальной ответственности перед государством и не желающих быть наблюдателями. Это, наверное, единственная светлая тенденция, которая существует в сегодняшней реальности. Для информации: с момента проведения первого митинга блока «Айастан» 9 мая в наших митингах и встречах приняло участие более 150 тысяч человек. Что особенно важно, без принуждения и административного ресурса. И этот процесс формирования сообщества ответственных  граждан продолжается. Огромное количество граждан следит за нами в эфире тв и социальных сетей. И это процесс формирования общества ответственных граждан.
5.   Страна полностью находится в режиме инерционного движения. Она переходит в состояние неуправляемого хаоса, так как государственный аппарат уже не воспринимает авторитет и значимость действующих властей.
6. Обращаюсь ко всем силовым и правоохранительным органам Армении, чиновникам разного калибра по духу николистам - ни на миг не подумайте, что сможете остановить этот исторический процесс самоочищения нашего народа. Ваша задача - быть вместе с народом и его стремлением к миру и спокойствию, не допустить повторения нового кровопролития в нашей стране. Ведь сегодня также как и 13 лет назад агрессивность и ненависть распространяет тот же Никол, но уже под вашим прикрытием.
7.   Обращаюсь ко всяким бизнесменам и местным авторитетам николовского толка - не будет вам прощения и места в будущей Армении, если хоть на миг подумаете вмешаться или даже остановить этот процесс народного прозрения, оказав силовую поддержку этому фашистскому режиму».