Քարտեզներն ապացուցում են, թե որքան հզոր պաշտպանություն են կազմակերպել նախորդ իշխանությունները. Արտակ Զաքարյան
15:13 15/06/2021
«Վաղուց բանակցությունները գնում են։ Նրանք մի քանի անգամ հրաժարվել են ականապատ տարածքների քարտեզները տրամադրել։ Պրոցեսը ձգել են այնքան, որ դա հասնի նախընտրական փուլ և դա ևս դարձնեն կապիտուլյանտի համար քարոզչություն»,-  ասուլիսում ասաց  «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ, ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը՝ անդրադառնալով ականապատ տարածքների քարտեզների դիմաց 15 հայ  ռազմագերիների վերադարձին։
Նա նշեց, որ գերիներին կարող էին վերադարձնել հինգ-վեց ամիս առաջ՝ նույն եղանակով, քարտեզների փոխանցման միջոցով, բայց թույլ են տվել, որ տղաները տանջվեն, կտտանքների ենթարկեն, որովհետև դա պետք էր իրականացնել ընտրություններից մի քանի օր առաջ՝ «հասարակության աչքին թոզ փչելու համար, մարդկանց նորից խաբելու համար»։
Պաշտպանության նախկին փոխնախարարն ասաց, որ քարտեզները ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունի, քանի որ Ադրբեջանին շատ երկար ժամանակ ոչ միայն ղարաբաղ-ադրբեջանական շփման գծի հատվածի ականապատ տարածքների, այլև խորը թիկունքային ճանապարհների ականապատումները ստիպել էր զերծ մնալու ռազմական գործողություններից։
«Քարտեզները ապացուցում են նաև, թե որքան հզոր պաշտպանություն են կազմակերպել նախորդ իշխանությունները։ Այն, որ ասում են՝ ինժեներական սա չի եղել, այն չի եղել, ականաատումը  ինժեներական աշխատանքների մի հատվածն է համարվում։ Մոտ 97 հազար ականների մասին է խոսքը՝ միայն Ակնայի ուղղության վրա»,- ասաց «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչը։
Նա ընդգծեց՝ Ադրբեջանի համար կարևոր է շատ արագ վերաբնակեցնել Ակնան, որովհետև այն դարձել է սպառնալիք Արցախի համար։
«Դրա համար կապիտուլյանտներից գնել են այդ քարտեզները, սա էլ վաճառել է այդ քարտեզները, եթե այսպես կոպիտ ասենք, քանի որ եթե մտածեր մեր երիտասարդների կյանքի մասին, գերիներին շուտ վերադարձնելու մասին, վաղույց այդ հարցը կլուծեր, որևէ քննարկում չէր լինի»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը։

Карты доказывают, насколько мощную защиту обеспечили прежние власти – Артак Закарян
«Переговоры идут давно. Они несколько раз отказались предоставить карты заминированных территорий. Процесс дотянули до предвыборного этапа, чтобы и это превратить в агитацию за капитулянта»,- в ходе пресс-конференции заявил представитель блока «Честь имею», бывший замминистра обороны РА Артак Закарян, коснувшись вопроса возвращения 15-и пленных взамен на предоставление карт заминированных территорий.
Он отметил, что пленных можно был тем же путем вернуть 5-6 месяцев назад, передав карты, но они допустили, чтобы ребята подвергались мучениям и пыткам, потому что это надо было осуществить за несколько дней до выборов, чотбы снова ввести в заблуждение общественность, снова обмануть людей.
Бывший замминистра обороны заявил, что карты имеют важное стратегическое значение, поскольку Азербайджан был вынужден очень долгое время избегать боевых действий из-за наличия мин не только на территориях арцахско-азербайджанской линии соприкосновения, но и на дорогах глубоко в тылу.
«Карты также доказывают, насколько мощную защиту обеспечили прежние власти. Когда говорят, того не было, инженерных работ не было, минирование – часть инженерных работ. Речь идет о порядка 97 тысяч мин только в направлении Акны»,- сказал представитель блока «Честь имею».
Он подчеркнул, что для Азербайджана очень важно быстро заселить Акну, поскольку это угроза для Арцаха.
«Вот поэтому у капитулянта купили эти карты, а он их продал, если выражаться грубо, потому что, если бы он думал о жизни наших молодых ребят, об их возвращении, он давно бы решил этот вопрос, какого-либо обсуждения бы не было»,- сказал Артак Закарян.