Վերականգնված կտավի պատմություն՝  Այվազովսկի
Հայաստանի ազգային պատկերասրահը «Վերականգնված ցուցանմուշների պատմություն» ծրագրի շրջանաում այս անգամ ներկայացնելու է  հայտնի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու «Չումակներ․ Սայլավորներ» (1857 թ.) կտավի վերականգնման պատմությունը։  Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի հիմնադրման 100-ամյակի և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ անցկացվող «Հիշողության կերպարանքներ․ ձեռագիր և տպագիր ժառանգության պահպանման ու վերականգնման նորագույն տեխնոլոգիաները» 10-րդ միջազգային սեմինարի շրջանակում Հայաստանի ազգային պատկերասրահը շարունակում է «Վերականգնված ցուցանմուշների պատմություն» ծրագիրը՝ համալրելով «Արվե՞ստ, թե՞ գիտություն․ երեք վերականգնված կտավների պատմություն․ Բաշինջաղյան, Կոջոյան, Սարյան» խորագրով ցուցադրությունը Հովհաննես Այվազովսկու «Չումակներ․ Սայլավորներ» (1857 թ.) կտավի վերականգնման յուրահատուկ պատմությամբ։
Մշակութային արժեքների վերականգնման պրոցեսի ցուցադրությունն այսօր դարձել է թանգարանային նոր միտում, որը հնարավորություն է տալիս այցելուին հայտնվելու վերականգնման առեղծվածային աշխարհում: 19-20-րդ դդ. հայկական կերպարվեստի խոշորագույն վարպետների վերականգնված կտավների կողքին ցուցադրվում են վերականգնման երկարատև ընթացքն ամփոփ ներկայացնող աշխատանքային լուսանկարներն իրենց բացատրագրերով:
Ցուցասրահներից յուրաքանչյուրում նաև տեղակայված է վերականգնման արվեստանոցի մի անկյուն՝ աշխատանքային սեղան, նկարակալ, որոնց վրա տեղադրված են պատռվածքներով, ներկաշերտի կորուստներով ու թափվածքներով կտավներ, ինչպես նաև կոտրվածքներով ու բացակայող հատվածներով դեկորատիվ-կիրառական առարկաներ: Վերականգնման ենթատարածքի ամենահետաքրքիր «նմուշներից» են ժամանակակից մանրադիտակն ու ուլտրամանուշակագույն լամպը, որոնցով այցելուն հնարավորություն է ունենում ինքնուրույն զննելու առարկաների վնասվածքները, նախկինում արված երանգավորումներն ու հետագա միջամտությունները:

«История восстановленных экспонатов»: в рамках программы будет представлена картина Айвазовского
Национальная галерея Армении продолжает программу «История восстановленных экспонатов», в рамках которой будет представлена история реставрации картины мариниста Ованнеса (Ивана) Айвазовского «Чумаки» (1857 г.). Об этом сообщают из министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
В сообщении, распространенном галереей, говорится, что экспозиция, посвященная восстановлению культурных ценностей, стала новой музейной тенденцией, которая посетителю дает возможность оказаться в загадочном мире реставрации картин.
«Вместе с восстановленными полотнами крупнейших мастеров армянского изобразительного искусства 19-20 вв. выставлены и фотографии, представляющие длительный рабочий процесс реставрации, с соответствующими объяснениями.
В каждом из выставочных залов расположен и уголок реставрационной мастерской, рабочий стол, мольберт, на котором размещено поврежденное полотно, есть и предметы декоративно-прикладного искусства, с трещинами и даже с отсутствующими частями.
Самыми интересными предметами уголка реставрации являются современный микроскоп и УФ-лампа, с помощью которых посетитель имеет возможность самостоятельно осмотреть повреждения картин, ранее нанесенные краски и дальнейшие вмешательства», – отмечает НГА.
Открытие выставки намечено на 15 июня. Выставка будет действовать со вторника по воскресенье, с 11:00 до 17։ 00.