Հայոց ցեղասպանության հարցը չի բարձրացվել Բայդեն-Էրդողան հանդիպման ժամանակ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ երկուշաբթի օրը Ջո Բայդենի հետ հանդիպման ժամանակ Հայոց ցեղասպանության հարցը չի արծարծվել: Այս մասին գրում է Ahval News-ը։
«Փառք Աստծո, այդ հարցը առաջ չի եկել», - ասել է Էրդողանը` պատասխանելով հարցին։
Հիշեցնենք, որ Բրյուսել մեկնելուց առաջ Էրդողանն ինքն էր հայտարարել, որ ԱՄՆ նախագահի հետ հանդիպմանը բարձրացնելու է Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցը, ինչը Բայդենն արեց այս տարվա ապրիլի 24-ին։
«Մենք խորապես վշտացած ենք այս հեռանկարի հետ կապված: Հնարավոր չէ, որ մենք այդ հարցը չբարձրացնենք հանդիպմանը», - կիրակի օրը ասել էր Էրդողանը:
Բայդենը դարձավ ԱՄՆ առաջին նախագահը, որը պաշտոնապես ճանաչեց Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունները որպես ցեղասպանություն։
Էրդողանը Բայդենի հետ հանդիպումն անվանել էր շատ օգտակար ու անկեղծ։ Էրդողանն ասել է, որ հանդիպման ընթացքում նշաններ է տեսել, որ Բայդենը ցանկանում է «արդյունավետ գործընկերություն» ունենալ Թուրքիայի հետ: Էրդողանը հավելել էր, որ  կարծիքներ են փոխանակել Սիրիայում քուրդ զինյալներին ԱՄՆ-ի աջակցության և Թուրքիայի կողմից ռուսական S-400 գնելու պատժամիջոցների վերաբերյալ:

The Armenian Genocide not discussed during the meeting between Biden, Erdogan
US President Joe Biden and Turkish President Recep Erdogan held a bilateral meeting on Monday following a meeting of NATO leaders in Brussels, Ahval news reported.
The meeting, which took place at the NATO headquarters in Belgium, was expected to be contentious. Biden in April became the first US president in decades to recognize the massacre of Armenians under the Ottoman Empire as a genocide -- a move that risked a potential fracture with Turkey but signaled a commitment to global human rights. Biden told reporters that much of the meeting was one-on-one and said the interactions were "positive and productive."
Turkish President Recep Tayyip Erdogan, in turn, said the issue of the Armenian Genocide did not come up during his meeting with Joe Biden on Monday.
"Thank goodness, the issue never came up,’’ T24 news site cited Erdogan as saying in response to a question, which has been a source of contention between Ankara and Washington.