ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահների մանդատը պետք է լինի անժամկետ. Ռոբերտ Քոչարյան
Արցախի առաջին  նախագահ, Հայաստանի երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը կարծում է, որ ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահների մանդատը պետք է լինի անժամկետ։
«Մանդատը սահմանափակված է ժամկետներով։ Ի՞նչ է լինելու հետո, որևէ մեկը չգիտի։ Խաղաղապահների մանդատի ապագա անորոշությունը ամենամեծ խնդիրն է։ Ես կարծում եմ, որ այդ մանդատը պետք է լիներ անժամկետ, ժամկետներ չնշվեին»,- ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը ռուսական պետական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում։
Նա ընդգծել է, եթե չորս ու կես տարի անց Ադրբեջանը դեմ արտահայտվի ռուս խաղաղապահների ներկայությանը, ապա նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն, Ռուսաստանը ստիպված է հեռանալ այնտեղից։
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով, Ղարաբաղում բոլոր պլանավորումները սահմանափակված են այդ ժամկետով։
«Մարդիկ չեն կարողանում պլանավորել իրենց ապագան։ Դա առաջացնում է բազմաթիվ հարցեր ու մեծ անհանգստություն»,- նշել է նա։
Խոսելով խաղաղապահների առաքելության արդյունավետության մասին՝ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, այն փաստը, որ խոշոր բախումներ չեն եղել, վկայում է այն մասին, որ կողմերը Ռուսաստանին վերաբերում են հարգանքով։
«Խաղաղապահ առաքելությունն էլ, ակնհայտ է, աշխատում է այնպես, որ իր գործունեությամբ վաստակում է այդ հարգանքը»,- ասել է նա։

Mandate of Russian peacekeepers in Artsakh should be ‘open-ended’, Kocharyan says
Second President of Armenia Robert Kocharyan believes that the mandate of the Russian peacekeepers in Artsakh (Nagorno-Karabakh) should be “open-ended”.
“The mandate has a time restriction. Nobody knows what will come next. The uncertainty over the future mandate of the peacekeepers is the biggest problem. I believe it would be better to make the mandate open-ended without any timeframes specified,” Kocharyan said in an interview with several Russian media outlets on Tuesday.
He underlined that if four and a half years later Azerbaijan opposes the presence of Russian peacekeepers, according to the November 9 statement, they will have to withdraw from Artsakh.
The ex-president said all plans in Karabakh are limited by this period. “People are not able to plan their future. It raises a lot of questions and causes great anxiety," he said.
Assessing the effectiveness of the peacekeeping forces’ mission, Kocharyan highlighted the absence of major clashes since their deployment as a “sign of respect” for the Russian peacekeeping mission by the sides.
"The peacekeeping mission apparently works in such a way to earn the respect," the former president said.