Ընդամենը մի քանի ժամ է մնացել Ժևում Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների նախագահների գագաթնաժողովին: Վերջինս կլինի Վլադիմիր Պուտինի և Ջո Բայդենի առաջին հանդիպումը, երբ վերջինս ստանձնեց ամերիկյան վարչակազմի ղեկավարի պաշտոնը: Ի՞նչ սպասել առաջիկա բանակցություններից, որոնք տեղի կունենան Մոսկվայի ու Վաշինգտոնի սրված հարաբերությունների ֆոնին: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
«Եթե մենք ամփոփում ենք սպասումները մեկ բառով, կամ երկու խոսքով, ապա դա վերադարձ է մեր երկկողմ հարաբերությունների բնականոնությանը: Ամենաակնհայտն այն է, որ փոխադարձ հիմքով մերժենք միմյանց ներքին գործերին միջամտելուց», - ասում է Դաշնության խորհրդի փոխխոսնակ Կոնստանտին Կոսաչովը:
Բայդենը համաձայնել է Պուտինի վերջին խոսքերի հետ, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունները վերջին տարիների վատագույն մակարդակի վրա են: Քաղաքագետ, Համաշխարհային տնտեսության և Համաշխարհային քաղաքականության ֆակուլտետի դեկան Սերգեյ Կարագանովի խոսքով՝ «Վլադիմիր Պուտինին անհրաժեշտ է այս հանդիպումը լարվածությունը թուլացնելու համաև։ Նա, հավանաբար, կցանկանար սկսել նորմալ երկխոսության որոշ ձևեր, դժվար թե ավելիի հույս ունենա»,- ասել է նա։
Գագաթնաժողովը հաջողությո՞ւն կլինի, թե՞ ձախողում: Հարցի պատասխանը երկար սպասել պետք չէ:
Քաղաքական վերլուծաբանները մեկնաբանում են հանդիպման բուն փաստը. «ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի հարաբերությունները վատթարացել են այնքանով, որ ամերիկյան վարչակազմի շատ քննադատներ ասում են, որ հանդիպելով նախագահ Պուտինի հետ, Բայդենը Ռուսաստանի առաջնորդին արդեն քաղաքական հաղթանակ է տալիս «մի տեսակ ճշմարտություն կա այն մտքի մեջ, որ հանդիպումը հանրային ճանաչում է ռուսական քաղաքականության լեգիտիմության մասին»,- ասել է Իլան Բերմանը՝ Ամերիկյան արտաքին քաղաքական խորհրդի փոխնախագահը։

Женевский саммит: каковы ожидания и прогнозы?
До саммита президентов России и США в Женеве остались считанные часы. Это будет первая встреча Владимира Путина и Джо Байдена с момента вступления последнего в должность главы американской администрации. Чего ожидать от предстоящих переговоров, которые состоятся на фоне обострения отношений между Москвой и Вашингтоном? Об этом пишет Euronews.
"Если суммировать ожидания одним словом, или двумя словами, то это – возвращение к нормальности в наших двусторонних отношениях. Самое очевидное – это отказаться на взаимной основе от вмешательства во внутренние дела друг друга, гарантировать такое невмешательство, и тогда лозунги типа "Освободите Навального" просто не будут иметь права на существование в наших двусторонних отношениях, потому что это – прямое вмешательство в наши внутренние дела", - говорит Константин Косачев, вице-спикер Совета Федерации.
Байден согласился с недавними словами Путина о том, что отношения России и США опустились до худшего уровня за последние годы. По мнению Сергея Караганова - политолога, декана факультета мировой экономики и мировой политики НИУ ВШЭ, “Владимиру Путину от этой встречи нужно уменьшение напряженности и, соответственно, угрозы войны, непреднамеренного столкновения и/или непреднамеренной эскалации какого-либо конфликта. Ему, наверное, хотелось бы запустить какие-то формы нормального диалога, на большее он вряд ли надеется".
Будет ли саммит успешным или провальным?
Политологи комментируют сам факт проведения встречи: "Отношения между США и Россией ухудшились до такой степени, что многие критики в американской администрации говорят, что, встречаясь с президентом Путиным, Байден тем самым уже вручает российскому лидеру политическую победу. Я думаю, что в этом есть доля правды, в идее, что встреча - публичное признание законности российской политики. И это в то время, когда у ЕС и Соединенных Штатов есть поводы выражать недовольство по отношению к России", - считает Илан Берман, вице-президент Американского совета по внешней политике.