Շահումյանը Արցախի պատմական տարածքն է, որտեղ մեր ժողովուրդն իրացրել է ինքնորոշման իր անքակտելի իրավունքը. Արցախի ԱԳՆ
15:44 16/06/2021
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարություն է տարածել Արցախի Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 29-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«Այս օրերին լրանում է Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 29-րդ տարելիցը։ 1992 թ. հունիսի 12-ին ձեռնարկված լայնամասշտաբ հարձակման արդյունքում 1992 թ. հունիսի կեսերին ադրբեջանական զորամիավորումներն ամբողջովին գրավեցին Շահումյանի շրջանը։
Օկուպացիայի ընթացքում ադրբեջանական բանակն կատարեց ռազմական և մարդկայնության դեմ ուղղված բազմաթիվ հանցագործություններ, այդ թվում՝ գրավված բնակավայրերը լքել ցանկացող մարդկանց կանխամտածված գնդակահարություններ, արտադատարանային հաշվեհարդարներ գերիների և պատանդների նկատմամբ, խոչընդոտում խաղաղ բնակիչների տարահանմանը, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծում ծանր զինտեխնիկայից։
Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի և դրան հաջորդած էթնիկ զտումների արդյունքում կողոպտվեցին, քանդվեցին ու կրակի մատնվեցին շուրջ երկու տասնյակ հայկական գյուղեր, ավելի քան 20 հազար մարդ ստիպված եղավ լքել իր տունը՝ դառնալով ներքին տեղահանված անձ և փախստական, մի քանի հարյուր հոգի դաժանաբար սպանվեց կամ անհետ կորավ։ Ադրբեջանական զինված ուժերի հետագա հարձակումը Մարտակերտի շրջանի վրա հանգեցրեց Արցախի գրեթե կեսի օկուպացիային և հանրապետությունը կանգնեցրեց մարդասիրական աղետի եզրին։ Սակայն, անսասան ոգու և կամքի ուժի, հաստատակամության և անձնուրաց պայքարի շնորհիվ Արցախի ժողովուրդը, համայն հայության աջակցությամբ, կարողացավ խափանել Արցախի Հանրապետության և նրա բնակչության ոչնչացմանն ուղղված Ադրբեջանի ծրագրերը։
2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Ադրբեջանը, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների անմիջական ռազմական մասնակցությամբ, կրկին փորձեց իրականացնել իր հանցավոր և մարդատյաց ծրագրերն ու անել այն, ինչը նրան չէր հաջողվել 1991-1994 թվականներին: Նոր զինված ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանը և նրան աջակցող ուժերն էլ ավելի մեծ մասշտաբով ու ավելի համակարգված կերպով կատարեցին ռազմական և մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործություններ: Նոր պատերազմը հանգեցրեց մարդկային ավելի մեծ տառապանքների, փախստականների և ներքին տեղահանվածների նոր ալիքի և Արցախի Հանրապետության մեծ մասի բռնազավթման:
Շահումյանի շրջանը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անբաժանելի մասն է, Արցախի պատմական տարածքը, որտեղ մեր ժողովուրդն իրացրել է ինքնորոշման իր անքակտելի իրավունքը և հետագայում ստեղծել պետականություն: Շահումյանի շրջանի, ինչպես նաև 1991-1994, 2016 և 2020 թվականներին գրավված Արցախի մյուս տարածքների դեօկուպացիան, արցախահայության կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման հետ մեկտեղ, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման  և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման առանցքային բաղադրիչն է: Արցախի տարածքների շարունակվող ապօրինի օկուպացիան Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգների մշտական աղբյուր է»:

Shahumyan region is the historical territory of Artsakh, where people realized their inalienable right to self-determination  - Artsakh MFA
16:26 16/06/2021
Shahumyan region is the historical territory of Artsakh, where people realized their inalienable right to self-determination - Artsakh MFA
The Foreign Ministry of the Republic of Artsakh has issued a statement on the occasion of the 29th anniversary of the occupation of the Shahumyan region of Artsakh. It notes that as a result of a large-scale offensive launched on June 12, 1992, the Shahumyan region had been completely captured by the Azerbaijani armed forces by mid-June 1992. During the occupation, the Azerbaijani army committed numerous war crimes and crimes against humanity, including deliberate execution of people who tried to leave the occupied settlements, extrajudicial killings of prisoners and hostages, preventing the evacuation of civilians, shelling from heavy weapons civilian infrastructure.
"As a result of the occupation of the Shahumyan region and the ensuing ethnic cleansing, about twenty Armenian villages were looted, burned and destroyed, over 20 thousand people were forced to leave their homes and became internally displaced persons and refugees, hundreds of people were brutally killed or have gone missing. The subsequent offensive of the Azerbaijani armed forces on the Martakert region led to the occupation of almost half of Artsakh and drove the Republic to the verge of humanitarian catastrophe. However, thanks to their unshakable spirit and strong will, perseverance and selfless struggle, the people of Artsakh, with the support of All Armenians, managed to undermine Azerbaijan's plans to annihilate the Republic of Artsakh and its citizens.
In September-November 2020, Azerbaijan, with the direct military participation of Turkey and international terrorists, again tried to implement its criminal and xenophobic plans and do what it failed to do in 1991-94. In the course of the new armed aggression, Azerbaijan and its supporting forces committed war crimes and crimes against humanity on an even larger scale and with greater regularity. The new war has led to even greater human suffering, a new wave of refugees and internally displaced persons, and the occupation of a large part of the Republic of Artsakh," the statement reads.
According to the Ministry, Shahumyan region is an integral part of the Nagorno Karabakh Republic, the historical territory of Artsakh, where the Artsakh people realized their inalienable right to self-determination and subsequently established their statehood. "The de-occupation of the Shahumyan region and other territories of Artsakh occupied in 1991-1994, 2016 and 2020, along with the recognition of the right to self-determination exercised by its people, is a key element of a comprehensive settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict and the establishment of a lasting peace in the region. The ongoing illegal occupation of the territories of Artsakh is a constant source of threats to regional peace and security in the South Caucasus," the statement concluded.