ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը Ուկրաինայից ավելին է պահանջել դաշինքին միանալու համար
Ուկրաինան պետք է ավելի շատ քայլեր ձեռնարկի կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար: Այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը մի խումբ ռազմական դիտորդների հետ հանդիպման ժամանակ։ Այս մասին գրում է Gazeta-ն:
Ստոլտենբերգը բացատրել է, որ Ուկրաինան ներկայումս դաշինքին անդամակցելու թեկնածու երկիր է: ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար այն պետք է ստանա կազմակերպության բոլոր 30 անդամ երկրների համաձայնությունը:
«Մենք ունենք բարոյական հիմքերի ամրապնդման տարբեր ծրագրեր, որոնք հիմնականում նվիրված են կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ բարեփոխումների շրջանակներում, որոնք Ուկրաինան արդեն սկսել է, բայց մեզ ավելին է պետք: Մենք պետք է ավելին անենք դրանք ամբողջությամբ իրականացնելու համար», - ասաց նա:
Ավելի վաղ նման դիրքորոշում էր հայտնել ԱՄՆ նախագահ Ջոն Բայդենը: Նրա խոսքով, Ուկրաինան պետք է համոզի դաշինքին, որ արժանի է անդամակցել դրան, ինչի համար պետք է հաղթի երկրում կոռուպցիան:

Stoltenberg’s remarks came a day after President Joe Biden refused to give a “yes” or “no” to Ukraine joining NATO while at the alliance’s annual summit in Brussels on Monday. Biden did say during a press conference that the U.S. and other NATO allies affirmed support for Ukraine’s sovereignty and territorial integrity.
“Ukraine is an aspirant country,” Stoltenberg told the Washington-based Defense Writers Group on Tuesday. “We provide support to them, especially to continue to modernize and refine their defense and security institutions, civilian-political control over their security services, and not least fighting corruption.”
He added: “We have different building-integrity programs, which are very much about how to fight corruption as part of the reforms ... which Ukraine has already embarked on, but we need more. We need to do more with them to make sure they are fully implemented.”
“To agree on the membership action plan, you need consensus among 30 allies. This was not the focus of this summit,” Stoltenberg said.
When Biden was asked Monday whether NATO had allowed Ukraine to join, he said it would depend on Ukraine’s anti-corruption activities and its implementation of NATO’s criteria to get to the membership action plan.