ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը Ուկրաինայից ավելին է պահանջել դաշինքին միանալու համար
Ուկրաինան պետք է ավելի շատ քայլեր ձեռնարկի կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար: Այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը մի խումբ ռազմական դիտորդների հետ հանդիպման ժամանակ։ Այս մասին գրում է Gazeta-ն:
Ստոլտենբերգը բացատրել է, որ Ուկրաինան ներկայումս դաշինքին անդամակցելու թեկնածու երկիր է: ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար այն պետք է ստանա կազմակերպության բոլոր 30 անդամ երկրների համաձայնությունը:
«Մենք ունենք բարոյական հիմքերի ամրապնդման տարբեր ծրագրեր, որոնք հիմնականում նվիրված են կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ բարեփոխումների շրջանակներում, որոնք Ուկրաինան արդեն սկսել է, բայց մեզ ավելին է պետք: Մենք պետք է ավելին անենք դրանք ամբողջությամբ իրականացնելու համար», - ասաց նա:
Ավելի վաղ նման դիրքորոշում էր հայտնել ԱՄՆ նախագահ Ջոն Բայդենը: Նրա խոսքով, Ուկրաինան պետք է համոզի դաշինքին, որ արժանի է անդամակցել դրան, ինչի համար պետք է հաղթի երկրում կոռուպցիան:

Украина должна сделать больше для вступления в НАТО - Генсек альянса
Об этом заявил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг в ходе встречи с группой военных обозревателей, сообщает Gazeta.ru.
Столтенберг пояснил, что Украина в настоящее время является страной-претендентом на членство в альянсе. Чтобы вступить в НАТО, она должна получить согласие всех 30 стран-членов организации.
«У нас есть разные программы по укреплению этических основ, которые в значительной степени посвящены борьбе с коррупцией в рамках реформ ... которые Украина уже начала, но нам нужно больше. Нам нужно сделать больше, чтобы полностью их реализовать», — сказал он.
Ранее подобную позицию высказал президент США Джон Байден. По его словам, Украина должна убедить альянс, что заслуживает членства в нем, для чего она должна победить коррупцию в стране.