«Կասպերսկի». Մոբայլ վնասաբեր ծրագրերն ավելի հաճախ են գրոհում հայաստանցի օգտատերերին
Հայաստանում 2021-ի առաջին եռամսյակում մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի գրոհների ենթարկվել է օգտատերերի 1,57%-ն այն դեպքում, երբ այդ ցուցանիշը Վրաստանում կազմել է 1,38%, իսկ Ադրբեջանում՝ 3,52%։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից հայտնում են, որ Հայաստանում 2020-ի հունվար-մարտին վնասաբեր ծրագրերի գրոհների բախվել է մոբայլ սարքերի օգտատերերի 1,33%-ը։ Վրաստանի օգտատերերի շրջանում այդ ցուցանիշը կազմել է 1,58%, իսկ Ադրբեջանում այդ վնասաբեր ծրագրերը գրոհել են մոբայլ սարքերի օգտատերերի 2,68%-ին։
2021-ի նույն ժամանակահատվածում ամենահաճախը մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի գրոհների ենթարկվել են Իրանում (25,80%), Չինաստանում (16,39%) և Սաուդյան Արաբիայում (13,99%) գտնվող օգտատերերը։
2021-ի առաջին եռամսյակում ընկերությունն աշխարհում հայտնաբերել է մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի 1 451 660 տեղադրման փաթեթ, ինչը 655 020-ով պակաս է, քան նախորդ եռամսյակում, և 298 998-ով ավելի, քան 2020-ի առաջին եռամսյակում։ Ընդ որում, ընթացիկ տարվա հունվար-մարտին հայտնաբերված փաթեթներից 25 314 վերաբերել են մոբայլ բանկային տրոյացիներին, 3 596-ը եղել են մոբայլ տրոյացի շորթիչներ, իսկ հայտնաբերված սպառնալիքների մեծամասնությունը (61,43%) վերաբերել է գովազդային հավելվածների (Adware) դասին։
Փորձագետները համարում են, որ մոբայլ վնասաբեր ծրագրերից պաշտպանության առաջին միջոցն է միայն վստահելի հարթակներից հավելվածներ ներբեռնելը և սարքի կարգավորումներում կողմնակի հարթակներից ծրագրերի տեղադրման հնարավորությունն անջատելը։ Անհրաժեշտ է նաև համակարգը և հավելվածները մշտապես նորացնել մինչև արդիական տարբերակներ և չանցնել ոչ վստահելի հղումներով և չբացել կասկածելի ֆայլերը SMS-ներում, էլեկտրոնային փոստում, մեսենջերներում, սոցիալական ցանցերում և բրաուզերներում։ Եվ, իհարկե, բոլոր սպառնալիքներից լավագույն պաշտպանությունն է մոբայլ սարքում տեղադրված հուսալի հակավիրուսը։

Мобильные зловреды стали чаще атаковать пользователей в Армении – «Лаборатория Касперского»
В первом квартале 2021 года в Армении атакам мобильных вредоносных программ подверглись 1,57% пользователей, когда как этот показатель в Грузии составил 1,38%, а в Азербайджане – 3,52%. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского».
В январе-марте 2020 года в Армении с атаками вредоносных программ столкнулись 1,33% пользователей мобильных устройств. Среди пользователей в Грузии этот показатель составил 1,58%, а в Азербайджане эти зловреды атаковали 2,68% пользователей мобильных устройств.
За тот же период 2021 года чаще всех в мире атакам мобильных вредоносных программ подвергались пользователи в Иране (25,80%), Китае (16,39%) и Саудовской Аравии (13,99%).
В первом квартале 2021 года компания обнаружила в мире 1 451 660 вредоносных установочных пакетов мобильных зловредов, что на 655 020 пакетов меньше, чем в предыдущем квартале, и на 298 998 больше, чем в первом квартале 2020 года. При этом, из обнаруженных в январе-марте текущего года пакетов 25 314 относились к мобильным банковским троянцам, 3 596 пакетов оказались мобильными троянцами-вымогателями, а большинство (61,43%) обнаруженных угроз относилось к классу рекламных приложений (Adware).
Эксперты считают, что первым средством защиты от мобильных зловредных программ является скачивание приложений только из доверенных источников и отключение в настройках устройства возможности установки программ из сторонних источников. Необходимо также всегда обновлять систему и приложения до актуальных версий, и не переходить по сомнительным ссылкам и открывать подозрительные файлы в SMS, электронной почте, мессенджерах, социальных сетях и браузерах. И конечно же, лучшей защитой от всех угроз является установленный на мобильном устройстве надежный антивирус.