Վերջին շաբաթվա ընթացքում սահմանային լարվածությունը թուլացել է․ Զախարովա
Հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպերը կապված են դրա միջազգային իրավական գրանցման բացակայության հետ։ Այս մասին ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Դրան էլ գումարվում է կողմերի փոխադարձ վստահության բացակայությունը։ Ռուսաստանը շարունակում է ակտիվ միջնորդական ջանքեր գործադրել, որոնք ուղղված են իրավիճակի դեէսկալացմանը: Արտաքին գործերի նախարարության, Պաշտպանության նախարարության և սահմանային ծառայությունների միջոցով հաստատվել է սերտ համակարգում ինչպես Երևանի, այնպես էլ Բաքվի հետ:
Վերջին շաբաթվա ընթացքում լարվածությունը թուլացել է, սահմանային վեճի կարգավորման վերաբերյալ համապատասխան խորհրդատվությունները կշարունակվեն: Որպես խնդրի կայուն և երկարաժամկետ լուծում` մենք տեսնում ենք երկու երկրների միջև սահմանների սահմանազատման գործընթացի շուտափույթ մեկնարկը` դրան հաջորդող սահմանագծմամբ: Մենք հաստատում ենք մեր պատրաստակամությունն ամենաակտիվ կերպով աջակցություն ցուցաբերել այդ գործընթացին»,- ասել է Զախարովան։

За последнюю неделю удалось снизить напряженность на границе – Захарова
Произошедшие инциденты на армяно-азербайджанской границе связаны с отсутствием её международно-правового оформления.  Об этом заявила официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова в ходе брифинга в четверг.
«На это еще и накладывается дефицит взаимного доверия сторон. Россия продолжает оказывать активные посреднические усилия, которые направлены на деэскалацию ситуации. И с Ереваном, и с Баку налажена тесная координация по линии Министерств иностранных дел, обороны, пограничных служб», - сказала она.
«За последнюю неделю удалось, в целом, снизить напряженность, соответствующие консультации по урегулированию пограничного спора будут продолжены.В качестве устойчивого и долгосрочного решения проблемы видим скорейший запуск работы по делимитации границы между двумя странами с ее последующей демаркацией. Мы подтверждаем готовность оказать данному процессу самое активное содействие»,- сказала Захарова.