Նիդերլանդների խորհրդարանի նոր բանաձևը պահանջում է անմիջապես ազատ արձակել հայ գերիներին
Երեկ Նիդերլանդների խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում տեղի ունեցած ծավալուն քննարկումների արդյունքում, այսօր կայացած լիագումար նիստում խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ (147 կողմ – 3 դեմ) բանաձև է ընդունել, որով պահանջում է հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց ազատ արձակում։ Այս մասին տեղեկանում ենք Նիդեռլանդներում ՀՀ դեսպանությունից:
Բանաձևում մասնավորապես ասվում է.
«Քանի որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ Ռուսաստանի միջնորդությամբ հրադադար է կնքվել, որի մաս է կազմում գերիների, պատանդների և այլ ձերբակալվածների և զոհվածների աճյունների փոխանակումը,
Քանի որ Ժնևյան կոնվենցիան (III) գերիների հետ վարվելակերպի վերաբերյալ պարտավորեցնում է Հայաստանին և Ադրբեջանին ազատ արձակել նրանց ռազմական գործողությունների ավարտից անմիջապես հետո,
Քանի որ այդ երկրների պարտավոր են արժանապատվորեն վերաբերվել գերիներին և պաշտպանել ձերբակալված քաղաքացիական անձանց։
Արձանագրելով, որ Ադրբեջանը դեռևս չի ազատել բոլոր հայ գերիներին
Կոչ է անում նախարարին՝ (Եվրոպական) Խորհրդում ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ անմիջապես բոլոր հայ գերիներին և ձերբակալված անձանձ հայրենադարձելու համար»։

Dutch parliament demands immediate release of Armenian POWs in new resolution
Following extensive discussions in the Foreign Affairs Committee of the Dutch parliament on Wednesday, the parliament overwhelmingly passed a resolution at a plenary session on Thursday, demanding the immediate release of Armenian prisoners of war (POWs) and civilian captives being held in Azerbaijan.
A total of 147 Dutch lawmakers backed the resolution and just three voted against, the Armenian Embassy in the Netherlands reported.
"Whereas a Russian-brokered ceasefire agreement has been signed between Armenia and Azerbaijan, which, among other things, envisages the exchange of prisoners, hostages, other detainees and bodies of victims;
Whereas the Third Geneva Convention on the treatment of captives obliges Armenia and Azerbaijan to release them immediately after the end of hostilities,
Whereas those countries are also obliged to humanely treat prisoners of war and to protect the detained civilians;
Noting that Azerbaijan has not yet released all Armenian POWs;
The resolution calls on the [foreign] minister to put pressure on Azerbaijan in the [European] Council to immediately release all Armenian prisoners of war and other captive persons,” the resolution reads.