Շշուկները չենք մեկնաբանում. Լավրովը՝ Ադրբեջանում թուրքական ռազմաբազայի հնարավոր ստեղծման մասին․
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հրաժարվել է մեկնաբանել Ադրբեջանում թուրքական ռազմական բազաների հնարավոր ստեղծման մասին տեղեկությունները՝ դրանք որակելով շշուկներ: Այս մասին գրում է Tass-ը։
«Մենք այդ հարցը չենք քննարկել և շշուկները չենք մեկնաբանում»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը՝ Բելառուսի արտգործնախարար Վլադիմիր Մակեյի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը չէր բացառել, որ Ադրբեջանի հետ ստորագրված «Շուշիի հռչակագրի» շրջանակներում կարող է խոսվել Ադրբեջանի տարածքում Թուրքիայի զինված ուժերի ռազմաբազա ստեղծելու մասին:
Նշենք, որ Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն այս մասին ասել էր, որ ՆԱՏՕ-ի երկրների ռազմական օբյեկտների տեղակայումը Ռուսաստանի Դաշնության սահմաններին հատուկ ուշադրության առիթ է և պատճառ՝ անվտանգության համար միջոցներ ձեռնարկելու համար:

«Слухи мы не комментируем»: Лавров о возможном создании военной базы Турции в Азербайджане
Министр иностранных дел России Сергей Лавров отказался комментировать информацию о возможном создании турецких военных баз в Азербайджане, назвав это слухами. Об этом пишет ТАСС.
«Мы не обсуждали этот вопрос, и слухи мы не комментируем», – сказал российский министр на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Белоруссии Владимиром Макеем, отвечая на соответствующий вопрос.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не исключил, что в рамках подписанной с Азербайджаном в Шуши (оккупированная Баку культурная столица Арцаха. – Ред.) декларации может идти речь о создании на азербайджанской территории военной базы ВС Турции.