Հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը կներկայացվի Չեխիայի տարբեր քաղաքներում
Հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացվելու է Չեխիայի տարբեր քաղաքներում։ Ծրագիրն իրականացվում է Սլավոնական մշակույթի օրերի ավանդական փառատոնի ընդլայնված ձևաչափի շրջանակներում, որտեղ ներկայացվում են տարեկան 3-4 երկրներ:
Ինչպես հայտնում է Չեխիայում ՀՀ դեսպանությունը, այս տարվա փառատոնը Չեխիայի մեկ տասնյակից ավելի քաղաքներում չեխ հանրությանը կներկայացնի Հայաստանը, Բելառուսը, Չեռնոգորիան և Ավստրիան (Բռնո, Ուհերսկի Բրոդ, Յիհլավա, Օլոմոուց, Օստրավա, Հրադեց Կրալովե, Հոդոնին, Սլապ, Պրահա):
Փառատոնի հայկական մասն անցկացվում է Չեխիայում Հայաստանի դեսպանության հովանու ներքո: Այն բաղկացած է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության, Մարդկության ոչ-նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական և նախնական ցանկերում գրանցված հուշարձաններն ու տարրերը, ինչպես նաև ականավոր հայ անհատներին ներկայացնող շրջիկ ցուցահանդեսից:
Հիմնական ցուցահանդեսը լրացվում է նաև Խորհրդարանի պատգամավորների պալատի Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախկին նախագահ Ռոբին Բյոհնիշի՝ «Հայաստան. լեռների, եկեղեցիների և գինիների երկիր» լուսանկարների ցուցահանդեսով: Տարբեր առիթներով ցուցահանդեսներն ուղեկցվում են «Կիլիկիա» հայկական պարային համույթի և երգչուհի Կարին Սարկիսյանի կատարումներով, ինչպես նաև տեղի հայկական համայնքների կողմից կազմակերպված հայ խոհանոցի համտեսներից:
Հայկական ծրագիրը մեկնարկել է Բռնոյում մայիսի 5-ին՝ նաև Հարավային Մորավիայի երկրամասի ղեկավարի հովանու ներքո, որտեղ ցուցահանդեսները ցուցադրվել են նահանգապետարանի շենքում և Բռնոյի տարբեր այլ վայրերում մինչև 2021թ․ հունիսի 11-ը: Դեսպան Աշոտ Հովակիմյանի՝ Հարավային Մորավիայի երկրամաս աշխատանքային այցի շրջանակներում հունիսի 11-ին ցուցահանդեսի փակման արարողությանը դեսպանին հյուրընկալել էին երկրամասի ղեկավար Յան Գրոլիխը և ղեկավարի տեղակալ Լուկաշ Դուբեցը: Դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը և Լուկաշ Դուբեցը երեկոյան միասին ներկա գտնվեցին Վիլլա Լյըվ-Բիրում անցկացված հայկական երեկոյին, որի շրջանակներում անցկացվեց ցուցահանդեսների վերջին ցուցադրությունը` ուղեկցված հայկական «Կիլիկիա» համույթի ու հայ երգչուհի Կարին Սարկիսյանի և տեղական «Սլովացկի» համույթի ելույթներով, որոնց հաջորդեց հայկական ուտեստների և գինիների համտես։
Հունիսի 12-ին դեսպան Աշոտ Հովակիմյանն այցելեց Ուհերսկի Բրոդ քաղաքը, որտեղ տեղի ունեցավ հայկական ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը` հայկական մշակույթի օրվա տեսքով, որն անցկացվեց նաև Զլինի երկրամասի ղեկավար Ռադիմ Հոլիշի և Ուհերսկի Բրոդի քաղաքապետ Ֆերդինանդ Կուբանյիկի հովանավորությամբ և մասնակցությամբ: Տոնակատարությունը մեկնարկեց «Սպիտակկարպատյան փառատոն 2021»-ի շրջանակներում «Կիլիկիա» համույթի և երգչուհի Կարին Սարկիսյանի ելույթներով, որոնց հաջորդեց տեղի մշակույթի տանը հայկական ցուցահանդեսների բացումը: Դեսպանի այցը եզրափակվեց 17-րդ դարի ականավոր մանկավարժ-հումանիստ Յան Ամոս Կոմենսկու տուն-թանգարանի այցելությամբ։

Armenian historical and cultural heritage to be presented in various Czech cities
The Armenian historical and cultural heritage will be presented in various cities of the Czech Republic. The project is implemented within an expanded format of the traditional Days of Slavic Culture Festival, which has evolved to presenting 3-4 countries annually, the Armenian Embassy in Prague reported.
This year the festival will introduce Armenia, Belarus, Montenegro and Austria to the Czech audience in over a dozen Czech cities and towns (Brno, Uhersky Brod, Jihlava, Olomouc, Ostrava, Hradec Kralove, Hodonin, Slup, Prague).
The Armenian part of the festival is implemented under the auspices of the Embassy of Armenia to the Czech Republic. It consists of a traveling exhibition, that presents the Armenian historical-cultural heritage items inscribed on the UNESCO World Heritage List, the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity and on the tentative lists, as well as prominent Armenian personalities, among which are those who have a demonstrated connection to Czechia and the Czech people. The main exhibition is complemented by another exhibition of photographs entitled “Armenia-the Land of Mountains, Churches and Wine” by a former Chairperson of the Czech Republic-Armenia Parliamentary Friendship Group Robin Böhnisch. On various occasions, the exhibitions are accompanied by the performances of the Armenian dance ensemble “Kilikia” and singer Karin Sarkisjan, as well as gastronomical and other events organized by the local Armenian communities.
The Armenian program kicked off in Brno on May 5 also under the auspices of the governor of South Moravia, where the exhibitions were displayed in the Regional Administration building and various other places in Brno until June 11, 2021. Within his working visit to the South Moravian Region, on June 11 Ambassador Ashot Hovakimian attended the closing ceremony of the exhibition by the Governor of the region Jan Grolich and Deputy Governor Lukáš Dubec. In the evening, Ambassador Ashot Hovakimian and Deputy Governor Lukáš Dubec jointly attended the Armenian evening in Villa Löw-Beer, where the last display of the exhibitions took place, accompanied by the performances of the Armenian ensemble “Kilikia”, the Armenian singer Karin Sarkisjan and the local “Slovácky” ensemble, followed by a degustation of Armenian specialties and wines.
On June 12, Ambassador Ashot Hovakimian visited Uherský Brod, where the official launching of the Armenian program took place in the form of a day of Armenian culture, held also under the auspices and presence of the Governor of the Zlin region Radim Holiš and the Mayor of Uherský Brod Ferdinand Kubáník.The celebration commenced with the performances of the “Kilikia” ensemble and singer Karin Sarkisjan within the White Carpathian Festival 2021, which were followed by the opening of the exhibitions in the local House of Culture. The Ambassador’s visit was concluded by a visit to the Museum of Jan Amos Comenius (Komenský), the great Moravian philosopher, pedagogue and theologian.