Իրանը դատական հայց կներկայացնի Լոնդոնում տեղակայված ընտրատեղամասի վրա հարձակվելու համար
Իրանը մտադիր է դատական հայց ներկայացնել հունիսի 18-ին հանրապետությունում կայանալիք նախագահական ընտրություններին քվեարկելու համար, երբ Լոնդոնում Իրանի հյուպատոսությունում տեղակայված ընտրատեղամասի վրա հարձակվել էին։ Ինչպես գրում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին Twitter-ի իր էջում հայտնել է Մեծ Բրիտանիայում Իրանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Մեհդի Հոսեյնին:
«Իրանի քաղաքացու վրա հակահեղափոխական տարրերի հարձակումը հետապնդվելու է օրենքով: Ահաբեկչական անցյալ ունեցող ժողովրդավարության կեղծ աջակիցները և օտար շրջանակների հետ կապեր ունեցողները դաժանորեն ծեծում են մի կնոջ, որը պարզապես ցանկանում էր քվեարկել: Արդյունքում՝ կինը գլխի լուրջ վնասվածքներ է ստացել»,- ասել է նա:
IRNA-ի փոխանցմամբ Լոնդոնում Իրանի հյուպատոսության մոտ հավաքված մի խումբ մարդիկ փորձել են խոչընդոտել քվեարկությանը: Նրանք ներկ են լցրել բոլոր նրանց վրա, որոնք մտել են շենք: Ընդհանուր առմամբ 11 տեղամաս է բացված եղելՄեծ Բրիտանիայում:
Իրանից բացի, Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիները կարող էին քվեարկել աշխարհի 133 երկրներում, որտեղ ընտրությունների օրը բացվել են 234 ընտրատեղամասեր:

Иран подаст в суд за нападение на иранский избирательный участок в Лондоне
Иран намерен подать в суд в связи с нападением на расположенный в иранском консульстве в Лондоне избирательный участок для голосования на проходящих 18 июня выборах президента республики. Об этом сообщил на своей странице в Twitter временный поверенный в делах Ирана в Великобритании Мехди Хосейни, передает ТАСС.
"Нападение контрреволюционных элементов на гражданку Ирана будет преследоваться по закону, - указал он. - Ложные ревнители демократии с террористическим прошлым и связью с иностранными кругами жестоко избили женщину, которая всего лишь хотела проголосовать. В результате женщине были нанесены серьезные травмы головы".
Группа людей, собравшихся у консульства Ирана в Лондоне, пыталась помешать голосованию. Они обливали краской всех, кто заходил в здание. Всего на территории Великобритании развернуто 11 избирательных пунктов, сообщает агентство IRNA.
Помимо Ирана граждане исламской республики могут проголосовать еще в 133 странах мира, где в день выборов открыты 234 избирательных участка.