ՄԻՊ. Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատի աշխատակիցների մասնակցությունը ՔՊ հավաքին համակարգել է Վիլեն Գաբրիելյանը
11:40 19/06/2021
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
««Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հունիսի 17-ի և «Հայաստան» դաշինքի հունիսի 18-ի եզրափակիչ հավաքներին մասնակցության առնչությամբ վարչական ռեսուրսի չարաշահման՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի մշտադիտարկման արդյունքները
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ողջ ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը 24/7 աշխատանքի սկզբունքով իրականացրել է տեղի ունեցած հավաքների ու ընտրական գործընթացին առնչվող մյուս բոլոր իրադարձությունների անկախ ու անաչառ ուսումնասիրություն, մշտադիտարկման են ենթարկվել հավաքները՝ ինչպես տեղում, այնպես էլ սոցիալական ցանցերի  ու լրատվամիջոցների մշտադիտարկմամբ:
Անկախ քննության են ենթարկվել ընտրական իրավունքների խախտումների վերաբերյալ բոլոր ահազանգերը, դիմումներն ու բողոքները: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեպքերը:
Սույն հայտարարությամբ անդրադարձը կատարվում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ու «Հայաստան» դաշինքի կողմից վարչական ռեսուրսների չարաշահման հարցերին՝ նրանցից երկուսի համապատասխանաբար հունիսի 17-ի և հունիսի 18-ի եզրափակիչ հավաքների կազմակերպման հետ կապված:
Մասնավորապես, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի երեկվա՝ հունիսի 17-ի հավաքի ժամանակ արձանագրվել են հրապարակումներ, այդ թվում՝ տեսանյութեր ու լուսանկարներ, որ վարչական ռեսուրսի օգտագործմամբ պետական կառավարման մարմինների ու հատկապես մարզպետարանների միջոցով կազմակերպվում է մարդկանց (այդ թվում՝ նաև դպրոցներից) մասնակցությունը  հավաքին: Եղել են հրապարակումներ հավաքին դատաիրավական մարմինների ու Արտակարգ իրավիճակների նախարարության համակարգի աշխատակիցների քաղաքացիական հագուստներով ներգրավելու վերաբերյալ:
Արձանագրվել են հրապարակումներ այն մասին, որ «Հայէկոնոմբանկի» տնօրինության հրահանգների հիման վրա կազմակերպվել է աշխատակիցների կազմակերպված մասնակցությունը հունիսի 17-ի հավաքին: Հայէկոնոմբանկի հետ կապված՝ 1 ահազանգ է ներկայացվել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ առանձին՝ մտավախություն հայտնելով հավաքին չմասնակցելու համար հնարավոր խնդիրների մասին:
Հատուկ ուսումնասիրվել են տեսանյութերը, որոնցով պնդումներ են արվում «Քաղացիական պայմանագիր» կուսակցության հավաքին «Սևան» հոգեկան առողջության կենտրոնի պացիենտներին ու աշխատակիցներին, ինչպես նաև Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատի աշխատակիցներին մասնակցելուն հարկադրելու վերաբերյալ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ՝ հունիսի 18-ին տեղի են ունեցել չհայտարարված այցեր այդ հոգեբուժական կազմակերպություններ:
Պարզվել է, որ «Սևան» հոգեկան առողջության կենտրոնի պացիենտները հավաքին չեն մասնակցել: Փոխարենը՝ պարզվել է, որ տեղի է ունեցել աշխատակիցների կազմակերպված մասնակցություն հավաքին. խոսքը օրվա հերթափոխն ավարտած աշխատակիցների մասին է: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հոգեբուժարանի աշխատակիցների հարկադրական մասնակցության դեպքեր չի հայտնաբերել:
Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ չհայտարարված այցի ընթացքում  հունիսի 17-ի հավաքին խնամյալների մասնակցության փաստեր չեն արձանագրվել: Այստեղ նույնպես արձանագրվել է, որ տեղի է ունեցել աշխատակիցների կազմակերպված մասնակցություն հավաքին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին ներկայացվել են տեղեկություններ այն մասին, որ Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատի աշխատակիցների մասնակցությունը հավաքին համակարգել է «Ակադեմիկոս Էմիլ Գաբրիելյանի անվան դեղերի եւ բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնի տնօրեն Վիլեն Գաբրիելյանը:
Համաձայն ձեռք բերված տվյալների՝ Վ.Գաբրիելյանը տուն-ինտերնատի տնօրենին տվել է կոնկրետ գործողություններ կատարելու ապօրինի հրահանգներ, համակարգել է նրա աշխատանքները՝ կապված հունիսի 17-ի հավաքին աշխատակիցների մասնակցությունն ապահովելու հետ: Ըստ տեղեկությունների՝ նա նաև տնօրենին հրահանգներ է տվել այն հարցի հետ կապված, թե ինչ պատասխանել այլ մարմինների ու լրատվամիջոցների տուն-ինտերնատի աշխատակիցների մասնակցության մասին հրապարակված տեսանյութի առնչությամբ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը բոլորին կոչ է անում ինչպես նշված, այնպես էլ որևէ այլ հոգեբուժական կազմակերպության պացիենտների ու խնամյալների մասին հրապարակումները դադարեցնել, զերծ մնալ նրանց քաղաքական հարցերի, այդ թվում՝ շահարկումների ներգրավելուց: Նման երևույթները թիրախավորման, խարանի ու խտրականության են արժանացնում հոգեբուժական կազմակերպություններում խնամվող անձանց, ոտնահարում են նրանց իրավունքները:
Հունիսի 18-ի հավաքի հետ կապված՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արձանագրել է հրապարակումներ, որոնք պարունակում են ստուգման ենթակա տվյալներ «Հայաստան» դաշինքի եզրափակիչ հավաքին մասնակցության համար վարչական ռեսուրսի չարաշահման վերաբերյալ: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի, «Երազ» բիզնես կենտրոնի աշխատակիցների կազմակերպված մասնակցությանը հունիսի 18-ի հավաքին: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արձաանագրել է նաև քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կողմից այս տվյալների հրապարակումը:
Արձանագրվել է «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական ցուցակում ընդգրկված «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի կողմից աշխատակիցներին ընտրություններին մասնակցության հարցին առնչվող հրապարակված ձայնագրությունը, ինչպես նաև Ա.Չարչյանի նկատմամբ քրեական հետապնդման հարուցումը:
Նշված բոլոր տվյալները կուղարկվեն ՀՀ դատախազություն՝ ստուգման նպատակով:
Հատուկ ենք նշում, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն իրավապահ մարմիններին պարբերաբար ուղարկել է իր տրամադրության ներքո եղած տվյալները կամ նյութերը:
Հաշվի առնելով արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հիմնարար կարևորությունը երկրի համար, ստեղծված իրավիճակը ու խաղաղ հավաքների ազատությունը երաշխավորելու պետության պարտավորությունը՝ նշված տեղեկությունները պետք է իրավական պատշաճ ընթացակարգի շրջանակում ստուգման ենթարկվեն»։

Омбудсмен: Участие сотрудников Варденисского психоневрологического дома-интерната в митинге «Гражданского договора» координировал Вилен Габриелян
15:17 19/06/2021
Защитник прав человека Арман Татоян распространил заявление, в котором говорится:
«Результаты мониторинга аппарата Защитника прав человека в связи с злоупотреблением административным ресурсом в участии заключительных митингах партии «Гражданский договор» 17 июня и альянса «Армения» 18 июня.
В ходе всей избирательной агитационной кампании внеочередных выборов аппарат Защитника прав человека РА в рабочем режиме 24/7 проводил независимое и объективное исследование проведенных встреч и всех остальных событий, связанных с избирательным процессом, подвергнул мониторингу митинги как на местах, а также посредством мониториинга соцсетей и медиа.
Были подвергнуты независимому изучению все сигналы, заявления, жалобы относительно нарушений избирательных прав. В центре внимания аппарата Омбудсмена находились также случаи злоупотребления административным ресурсом.
Данное заявление касается вопросов злоупотребления административного ресурса в участии заключительных митингах партии «Гражданский договор» 17 июня и альянса «Армения» 18 июня.
В частности, в ходе митинга исполняющего обязанности премьер-министра РА 17 июня зафиксированы публикации, в том числе, видеоматериалы и фотографии, свидетельствующие, что использованием административного ресурса органами госудасртвенного управления и особенно муниципальными органами организуется участие людей ( в том числе, и из школ) в митинге. Были публикации о вовлечении сотрудников судебно-правовых органов и Министерства чрезвычайных ситуаций в гражданской одежде.
Зарегистрированы публикации о том, что на основании распоряжений дирекции «Армэкономбанка» было организовано участие сотрудников банка в сборе 17 июня. В связи с Армэкономбанком отдельно поступил тревожный сигнал в Аппарат Омбудсмена с опасением о возможных проблемах с случае отказа от участия в предвыборном сборе.
Специально были изучены видеоролики, в которых утверждается, что пациентов и сотрудников центра психического здоровья «Севан», а также Варденисского психоневрологического дома-интерната вынудили участвовать в митинге партии «Гражданский договор».
По поручению Защитника прав человека 18 июня были проведены необъявленные визиты в эти психиатрические организации.
Выяснилось, что пациенты психиатрической больницы «Севан» в митинге не участвовали. Вместо этого выяснилось, что было организовано участие сотрудников в митинге. Речь идет о сотрудниках, отработавших дневную смену. Сотрудники Защитника прав человека не обнаружили случаев принудительного участия сотрудников психиатрической больницы.
Во время необъявленного визита в Варденисский психоневрологический дом-интернат фактов участия подлежащих опеке в митинге 17 июня не было зафиксировано. Там также было зафиксировано, что произошло организованное участие сотрудников в митинге.
«В офисе Защитника прав человека сообщили, что участие сотрудников Варденисского психоневрологического дома-интерната координировал директор Экспертного центра лекарств и медицинских технологий имени академика Эмиля Габриеляна Вилен Габриелян. Согласно полученной информации, В. Габриелян дал незаконные указания директору дома-интерната провести определенные действия, скоординировал его работу в связи с обеспечением участия сотрудников в митинге 17 июня. Согласно информации, он также дал поручения директору о том, что отвечать другим органам и СМИ в связи с опубликованным видео с участием сотрудников дома-интерната.
Защитник прав человека РА призывает всех прекратить публиковать информацию о пациентах и опекунах упомянутых, а также других психиатрических организаций и воздерживаться от вовлечения их в политические вопросы, в том числе спекуляции. Такие явления преследуют, стигматизируют и дискриминируют лиц, находящихся на попечении психиатрических организаций, и нарушают их права.
В связи с митингом 18 июня офис Защитника прав человека зафиксировал публикации, содержащие поддающуюся проверке информацию о злоупотреблении административным ресурсом для участия в заключительном митинге блока «Армения».  В частности, речь идет об участии во встрече 18 июня сотрудников ЗАО «Электрические сети Армении», ЗАО «Газпром Армения», бизнес-центра «Ераз». Аппарат омбудсмена также зафиксировал публикацию этих данных организациями гражданского общества.
Зафиксированы запись, касающаяся участия в выборах сотрудников, опубликованная исполнительным директором медицинского центра «Измирлян», профессором Арменом Чарчяном, включенным в предвыборный список блока «Армения», а также уголовное преследование в отношении А. Чарчяна.
Все указанные данные будут отправлены в прокуратуру РА для проверки.
Особо подчеркиваем, что во время избирательной кампании аппарат Защитника прав человека регулярно направлял имеющиеся в его распоряжении данные или материалы в правоохранительные органы.
С учетом фундаментальной важности досрочных парламентских выборов для страны, ситуации и приверженности государства обеспечению свободы мирных собраний, эта информация должна быть проверена в рамках надлежащей правовой процедуры».