Ռուսաստանը 3,2 միլիոն դոլար է հատկացնում Հայաստանին
Ռուսաստանի կառավարությունը 3,2 միլիոն դոլար է հատկացրել՝ հետպատերազմական վերականգնման գործում Հայաստանին օգնելու համար:«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին շաբաթ օրը հաղորդել է Երևանում Ռուսաստանի դեսպանատունը:
«Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը որոշում է կայացրել ֆինանսավորել ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (UNDP) նախագիծը, որը կօգնի Հայաստանի Հանրապետության առավել տուժած շրջաններին հետկոնֆլիկտային վերականգնման գործընթացում: Այդ նպատակով բյուջեից կկատարվի 3.2 միլիոն դոլարի հատկացում: Դեսպանությունն արդեն պաշտոնապես տեղեկացրել է հայկական կողմին այս որոշման մասին»,- ասվում է դեսպանության ֆեյսբուքյան էջի գրառման մեջ:
Դիվանագիտական առաքելությունից հայտնել են, որ Ռուսաստանը համակարգված ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանի համապարփակ զարգացմանն ուղղված ՄԱԿ-ի կառույցների նախաձեռնություններին:
«Առողջապահության, կրթության, սոցիալ-տնտեսական զարգացման (ներառյալ գյուղական և սահմանամերձ շրջանները), հայկական արդյունաբերության մրցունակության բարձրացման, շրջակա միջավայրի պահպանության, բնական աղետների դեմ պայքարի, էներգաարդյունավետության ոլորտում ծրագրերի իրականացման գործում նման աջակցության ընդհանուր ծավալը 2010 թվականից ի վեր արդեն կազմել է շուրջ 70 միլիոն դոլար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Россия выделила Армении 3,2 миллиона долларов
"Правительство Российской Федерации приняло решение профинансировать проект Программы развития ООН (ПРООН) по оказанию содействия наиболее пострадавшим регионам Республики Армения в поствоенном восстановлении. С этой целью из бюджета выделено 3,2 миллиона долларов. Посольство уже официально уведомило армянскую сторону о данном решении", - говорится в сообщении на сайте посольства в Facebook.
В диппредставительстве заявили, что Россия на системной основе оказывает финансовую поддержку инициативам структур ООН, направленным на всестороннее развитие Армении.
"Общий объем такого содействия в реализации проектов в области здравоохранения, образования, социально-экономического развития (в том числе сельских и приграничных районов), повышения конкурентоспособности армянской промышленности, защиты окружающей среды, борьбы со стихийными бедствиями, энергоэффективности с 2010 года составил уже порядка 70 миллиона долларов", - отмечается в сообщении.