Դատարանի Ավան նստավայրի դիմաց բողոքի ակցիա է. «Իշխանության վերջին խռխռոցներն են»
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան նստավայրի դիմաց բազամթիվ քաղաքացիներ են հավաքվել՝ ի նշան հայտնի բժիշկ, «Հայաստան» դաշինքի թեկնածու Արման Չարչյանի ձերբակալման դեմ իրենց բողոքի։
Հիշեցնենք, որ պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի ձերբակալման դեմ պաշտպանների բողոքը մակագրվել է Ավան նստավայրի դատավոր Մանվել Շահվերդյանին։ Չարչյանի պաշտպաններ Էրիկ Ալեքսանյանն ու Արամ Վարդևանյանը ձերբակալման որոշումն ապօրինի են որակում՝ նշելով, որ դրա հիմք հանդիսացած ձայնագրության մեջ Չարչյանի խոսքում որևէ հանցակազմ չկա։
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ, բլոգեր Տիգրան Քոչարյանը, որ նույնպես դատարանի դիմաց է, News.am-ի լրագրողի հետ զրույցում ասաց՝ Արմեն Չարչյանի նման մարդիկ խանգարում են այս իշխանությանը, քանի որ նրանք կյանքեր են փրկում, իսկ այս իշխանությունը երեք տարվա ընթացքում միայն մարդկանց է սպանել, դա ․ինի համավարակից դեմ պայքարի տապակման, թե պատերազմի հետևանքով։
«Այս իշխանությունը, որի վերջին օրն է այսօր, Արմեն Չարչյանի պես մարդը հատկապես վտանգավար է, քանի որ դեմ է կանգնում իրենց սատանիստական նկրտումներին»,-ասաց նա։
Տիգրան Քոչարյանի խոսքով, «իշխանական բազմաթիվ խուլիգաներ մարդ ծեծելուց, նույնիսկ սպանելուց հետո ազատության մեջ են գտնվում, իսկ Արմեն Չարչյանի պես մարդուն պահելով անազատության մեջ՝ փորձում են ցույց տալ, որ բեսպրեսել է, իրենց դեմ խաղ չկա։ Իրենց դեմ շատ լավ էլ խաղ կա, երեկվա հանրահավաքն էլ ցույց տվեց, որ իշխանությունը սպառված է, իսկ այն, ինչ կատավում է այսօր, ուղղակի խռխռոցներ են»։
Նա հույս հայտնեց, որ Արմեն Չարչյանը շուտով ազատ կարձակվի ու կլինի վերջին քաղբանտարկյալն այս իշխանությունների օրոք։

Акция проходит у суда административного округа Аван: «Последний хрип власти»
У суда общей инстанции административного округа Аван собралось множество граждан в знак протеста против ареста врача, кандидата от альянса «Армения» Армена Чарчяна.
Напомним, что жалоба защиты Армена Чарчяна завизирована на имя судьи аванского суда Манвела Шахвердяна. Защитники Чарчяна Эрик Алексанян и Арам Вардеванян расценивают решение об аресте как незаконное, отметив, что в записи, считающейся основанием для ареста, в речи Чарчяна состава преступления нет.
Эксперт по информационной безопасности, блоггер Тигран Кочарян, который также в эти минуты у здания суда, в беседе с корреспондентом News.am сказал, что такие люди, как Армен Чарчян мешают этой власти, поскольку они спасают жизни, а эта власть за три года только и делала, что убивала людей, будь то из-за провала борьбы с коронавирусом, или вследствие войны.
«Этой власти, проживающей сегодня свой последний день, такой человек как Армен Чарчян особенно опасен, поскольку выступает против их сатанистских стремлений»,- сказал он.
По словам Тиграна Кочаряна, «множество провластных хулиганов после избиения, даже убийства людей спокойно разгуливают на свободе, а таких как Чарчян удерживают в несвободе, пытаясь показать, что это беспредел, и никто ничего им сделать не сможет. Очень хорошо сможет, вчерашний митинг показал, что власть изжила себя, а то, что видим сегодня, это просто хрип».
Он выразил надежду, что Армен Чарчян скоро будет выпущен на свободу и станет последним политзаключенным при нынешних властях.