«Սա քաղաքական գործընթաց է՝ ուղղորդված երկրի ղեկավարի աթոռից կառչած Փաշինյանի կողմից»,-Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանը։
Հիշեցնենք, մինչ դատարանը քննում է հայտնի բժիշկ, պրոֆեսոր, «Հայաստան» դաշինքից պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Արմեն Չարչյանի ձերբակալման իրավաչափության բողոքը, դատարանի դիմաց բազմաթիվ մարդիկ են հավաքվել՝ Չարչյանի ձերբակալման դեմ իրենց բողոքի։
«Եվ գործընթացի բաղադրիչները, և այն տեխնիկան, որոնցով դա իրականացվում է, միանշանակ խոսում է այն մասին, որ այս գործընթացն այլ նպատակ չունի, քան ընդդիմության համախոհներին վախեցնելը։ Իրավական առումով էլ առանց փորձաքննության ու այլ գործընթացների որոշվել է ձերբակալել, մինչդեռ վարչական մեծածավալ ռեսուրսների կիրառմամբ Նիկոլի հանրահավաքին մարդիկ են բերում, ու նման գործերն օրերով ուսումասիրվում են։ Ընտրողական արդարադատություն են փորձում իրականացնել։ Սա միանաշանակ տեղավորվում է քաղաքական հետապնդման շրջանակներում»,- ասաց Արա Սաղաթելյանը։
Նա ընդգծեց, այն անձինք, որոնք ներգրավված են այս պրոցեսում շատ շուտով կրելու են ամենախիստ պատասխանատվությունը։
«Ռեժիմը հոգեվարքի մեջ է։ Վերջին օրերին հրավիրել են «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչների, «բացատրական» աշխատանքեր են իրականացրել, փորձել են սպառնալ, «Պատիվ ունեմ»-ի ներկայացուցիչների նկատամամբ տարբեր մարզերում փորձում են ճնշումների ենթարկել, սպառնալ, վախեցնել։ Ընդդիմության ակտիվության վրա սա որևէ կերպ չի ազդելու, և ես վստահ եմ, որ մարդիկ կատարելու են իրենց ընտրությունը, և մենք ազատվելու ենք այս փնթի, պետությունն իրենց խաղալիքը դարձրած, իշխանության հանկարծակի եկած մարդկանցից»,- նշեց նա։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Չարչյանի պաշտպաններ Էրիկ Ալեքսանյանն ու Արամ Վարդևանյանը ձերբակալման որոշումն ապօրինի են որակում՝ նշելով, որ դրա հիմք հանդիսացած ձայնագրության մեջ Չարչյանի խոսքում որևէ հանցակազմ չկա։ Պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի ձերբակալման դեմ պաշտպանների բողոքը մակագրվել է Ավան նստավայրի դատավոր Մանվել Շահվերդյանին։

Ара Сагателян: Режим в агонии
«Это политический процесс, направляемый вцепившимся за кресло руководителем страны Пашиняном», - в беседе с журналистами у столичного суда общей инстанции сказал бывший глава аппарата НС Ара Сагателян.
Напомним, что пока суд рассматривает жалобу правомерности ареста кандидата в депутаты от альянса «Армения» Армена Чарчяна, у здания суда собралось множество людей в знак протеста против его ареста.
«И компоненты процесса, и техника, которой она осуществляется, однозначно говорят о том, что этот процесс не имеет другой цели кроме как запугать сторонников оппозиции. А в правовом плане без экспертизы и прочих процедур решено арестовать, в то время как применением масштабных ресурсов на митинг Пашиняна отвозят людей, и подобные дела днями изучаются.  Избирательно пытаются осуществить правосудие. Это однозначно умещается в логику политичекого преследования»,- сказал Ара Сагателян.
Он подчеркнул, что те лица, которые вовлечены в этот процесс, очень скоро понесут самое суровое наказание.
«Режим в агонии. В последние дни пригласили представителей альянса «Армения», провели «разъяснительные беседы», пытались пригрозить, представители блока «Честь имею» в разных областях подвергаются давлениям, им угрожают, запугивают.
На активность оппозиции это никак не подействует, и я уверен, что люди сделают свой выбор, и мы избавимся от этой превратившей государство в игрушку невежественной власти, от случайно оказавшихся у власти людей»,- отметил он.
Напомним, что жалоба защиты Армена Чарчяна завизирована на имя судьи аванского суда Манвела Шахвердяна. Защитники Чарчяна Эрик Алексанян и Арам Вардеванян расценивают решение об аресте как незаконное, отметив, что в записи, считающейся основанием для ареста, в речи Чарчяна состава преступления нет. жалоба о незаконном задержании профессора Чарчяна завизирована на имя судьи Манвела Шахвердяна.