Ավտոբուսի վթարի հետևանքով Պերուում 27 մարդ է զոհվել
Պերուի հարավում տեղի ունեցած վթարի հետևանքով 27 մարդ է զոհվել և 13 մարդ վիրավորվել: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ նրանք լեռնահանքային «Hochschild Mining» ընկերության աշխատակիցներ էին:
«Hochschild Mining PLC»-ն խոր ափսոսանքով հայտնում է, որ այսօր առավոտյան տեղի է ունեցել ճանապարհատրանսպորտային պատահար Պալյանկատեայի հանքավայրից Պերուի հարավում գտնվող Արեկիպա քաղաք աշխատակիցներ տեղափոխող ավտոբուսի հետ: Հայտնում ենք, որ 27 մարդ է զոհվել և 13 վիրավոր կա»,- հատնել է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Hochschild Mining»-ը ոսկու և արծաթի արդյունահանման խոշոր ընկերություն է, որն ընդգրկված է Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում: Նա նախագծեր ունի Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում:

27 miners killed in Peru bus accident
Hochschild Mining (HOCM.L) said on Friday that 27 workers were killed while 13 more injured in a road accident in Peru involving a bus operated by one of the precious metals miner's contractors, according to Reuters
The bus was transporting workers from Hochschild's Pallancata operation to the city of Arequipa in the south of Peru, the London-listed miner said. Thirteen more were injured in the incident.
"We are all devastated by this news and we have already started a thorough investigation," said Chief Executive Officer Ignacio Bustamante.
One employee died at Hochschild's Pallancata mine last year after rocks fell but no fatalities were registered in 2019, according to the miner's annual report.
Safety issues are a major concern among miners who are under rising pressure from investors and governments to reduce the amount of deaths in and around operations.