Լեհաստանը թուրքական բայրաքթարներն ուղարկում է ՆԱՏՕ-ի արևելյան սահմանները պաշտպանելու
Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Զբիգնեու Ռաուն ասել է, որ թուրքական Bayraktar TB2 անօդաչու սարքը կբարելավի լեհական բանակի ներուժն ու կամրապնդի ՆԱՏՕ-ի արևելյան սահմանները, գրում է Ria-ն։
Մայիսին Լեհաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Մարիուշ Բլաշակը հայտարարել էր, որ իր երկիրը Թուրքիայից գնում է 24 Bayraktar անօդաչու թռչող սարք:
«Մենք վստահ ենք, որ այն (անօդաչու թռչող սարքը) կբարելավի լեհական բանակի ներուժը և թույլ կտա ամրապնդել ՆԱՏՕ-ի արևելյան սահմանները», - ասել է Ռաուն՝ Անթալիայում կայացած Դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում։
Արտաքին գործերի նախարարը նաև հավելել է, որ ինչպես Թուրքիան, այնպես էլ Լեհաստանը բախվում են «անվտանգության սպառնալիքների իրենց սահմաններում»:
Արտաքին գործերի նախարարի խոսքով՝ միայն Արևմտյան Բալկանների և Թուրքիայի անդամակցությունը Եվրամիությանը կապահովի համագործակցության լիարժեք զարգացում՝ Եվրոպայում կայունություն և բարգավաճում ապահովելու համար: Հարցազրույցի ընթացքում Ռաուն նշել է նաև, որ Անկարան և Վարշավան քննարկում են Վրաստանի և Ուկրաինայի հետ ՆԱՏՕ-ի համագործակցության ամրապնդման ուղիները:

Польша направляет турецкие «Байрактары» на защиту восточных границ НАТО
Глава МИД Польши Збигнев Рау заявил, что турецкий ударный беспилотник Bayraktar TB2 укрепит позиции НАТО, пишет РИА Новости.
В мае министр национальной обороны республики Мариуш Блащак анонсировал закупку у Турции 24 таких БПЛА.
"Мы уверены, что он улучшит потенциал польской армии и позволит укрепить восточные границы НАТО", — отметил Рау в интервью агентству Anadolu на полях Дипломатического форума в Анталье.
Министр иностранных дел также добавил, что и Турция, и Польша сталкиваются с "угрозами безопасности на своих границах".
По мнению главы МИД, только членство стран Западных Балкан и Турции в Евросоюзе обеспечит полное развитие сотрудничества для обеспечения стабильности и процветания в Европе. В ходе интервью Рау также упомянул, что Анкара и Варшава обсуждают способы укрепления сотрудничества НАТО с Грузией и Украиной.