ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդը հունիսի 21-24-ին կայցելի Մոսկվա և կհանդիպի Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, գրում է Ria-ն։
«Հունիսի 21-24-ը ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդը կայցելի Մոսկվա՝ հանդիպելու Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների և խորհրդարանականների հետ: Նրանք կքննարկեն ԵԱՀԿ-ում անվտանգության և կայունության հետ կապված տարածաշրջանային և թեմատիկ հարցերի լայն շրջանակ», - ասում է մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Շմիդը կդիմի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մշտական խորհրդին և կհանդիպի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ:
«Գլխավոր քարտուղարը ելույթ կունենա Եվրոպական անվտանգության միտումների և հեռանկարների վերաբերյալ միջազգային անվտանգության միջազգային մոսկովյան 9-րդ համաժողովում», - ասված է հայտարարության մեջ:

Генсек ОБСЕ планирует встречу с Лавровым в Москве
Генсек ОБСЕ Хельга Шмид посетит Москву 21-24 июня, в планах встреча с главой МИД России Сергеем Лавровым и другими высокопоставленными чиновниками, сообщила в воскресенье пресс-служба организации, пишет РИА Новости.
"Генсек ОБСЕ Хельга Шмид посетит Москву для встреч с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, другими высокопоставленными чиновниками и парламентскими с 21 по 24 июня. Они обсудят широкий круг региональных и тематических вопросов, связанных с безопасностью и стабильность в ОБСЕ", - говорится в пресс-релизе.
Отмечается, что Шмид обратится к постоянному совету Организации Договора о коллективной безопасности и встретится с генсеком ОДКБ Станиславом Засем.
"Генеральный секретарь выступит с обращением на 9-й Московской конференции по международной безопасности по тенденциям и перспективам в европейской безопасности", - отмечается в сообщении.