«Դառը ընտրություններ Հայաստանում ՝ պարտված պատերազմի ստվերում»․ Euronews
Այսօր առավոտյան Հայաստանում բացվել են ընտրատեղամասերը՝ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից նշանակված արտահերթ ընտրությունների համար, և 2020-ին Ադրբեջանից երկրի ռազմական պարտության ֆոնին: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Կայքը գրում է, որ 2018-ին Հայաստանում այսպես կոչված թավշյա հեղափոխությունը ղեկավարած Փաշինյանն այժմ պայքարում է իր քաղաքական կյանքի համար այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը վեցշաբաթյա պատերազմում, որն ավարտվեց Ռուսաստանի միջնորդությամբ նոյեմբերին կնքված հրադադարով, վերադարձրեց Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի տարածաշրջանի վերահսկողությունը, Հայաստանը համաձայնեց հանձնել այն տարածքը, որը երկիրը գրավել էր Ադրբեջանից 1994 թ-ին, և պարտությունը հանգեցրեց փողոցային բողոքի ցույցերի և 46-ամյա նախկին լրագրող և բողոքի ցույցերի առաջնորդ Փաշինյանի հրաժարականի կոչերի:
««Փոխարենը Փաշինյանը նախընտրեց խաղադրույք անել նոր խորհրդարանական ընտրությունների վրա՝ հակամարտության ավարտից ամիսներ անց, որի ընթացքում սպանվեց գրեթե 6000 մարդ։ Նա բախվում է հայկական ռազմական էլիտայի ներկայացուցիչների հակազդեցությանը և հույս ունի, որ կիրակի օրը լավ արդյունքով կդիմակայի ընդդիմությանը»,-գրում է կայքը:
«Լուզեր»
Նրա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը բախվում է ընդդիմության, որը ղեկավարում է Ռոբերտ Քոչարյանը, նախկին նախագահը, որը Փաշինյանին անվանել է «լուզեր» (Loser, պարտված) և մեղադրել նրան վախկոտության մեջ:
Նշվում է՝ հարցումները ցույց են տալիս, որ երկու կուսակցություններն ունեն «կողք-կողքի» աջակցություն, մոտ 24 տոկոս։ Փաշինյանը ցանկանում է ստանալ «պողպատե մանդատ» ու ելույթների ժամանակ թափահարում էր իրական մուրճ։
Հայաստանի 2,9 միլիոն բնակչությունից մոտ 2,6 միլիոն մարդ գրանցված է կիրակի քվեարկելու համար, և նրանք կընտրեն 101 պատգամավոր ռեկորդային թվով կուսակցություններից։

Polling stations in Armenia have opened on Sunday morning for early elections called by Prime Minister Nikol Pashinyan, and against the backdrop of the country's military defeat to Azerbaijan in 2020, Euronews reports.
Pashinyan, who led the so-called Velvet Revolution against Armenia’s ruling oligarchy in 2018, is now fighting for his political life after Azerbaijan won back control of the Nagorno Karabakh region in a six-week war that ended with a Russia-brokered ceasefire in November.
As part of the deal, Armenia agreed to cede territory that the country had captured from Azerbaijan in 1994 and the defeat has led to street protests and calls for Pashinian, a 46-year-old former journalist and protest leader, to resign.
"Pashinyan chose instead to gamble on new parliamentary elections just months after the end of the conflict, in which nearly 6,000 were killed. He is facing opposition from representatives of the Armenian military elite and is hoping a good showing on Sunday will counter the opposition," Euronews says.
'Loser'
His Civil Contract party, which has taken on Armenia’s entrenched political and economic elites over the past three years, faces the opposition led by Robert Kocharian, a former president that has branded Pashinian a “loser” and accused him of cowardice for ending the war.
A survey by the MPG Institute puts the two parties neck and neck, at 24% of the vote. Pashinian wants to achieve a result closer to 60% to give him the mandate to remain in office.
Pashinyan has called it a “mandate of steel” and has hammered the point home by actually brandishing a hammer during speeches.
Around 2.6 million of Armenia’s 2.9 million people are registered to vote on Sunday and they will elect 101 deputies out of a record 22 parties, divided into four electoral blocs. If a governing majority is not won, a second-round between the two biggest parties will be held in July.