ՀՀ-ում բնակչության 25%-ի ձայնով կապիտուլիանտը վերընտրվեց․ Վարուժան Գեղամյան
Քանի որ այս պահից բոլորը սկսելու են մեղադրել միմյանց ընդդիմության պարտության մեջ, ես փոխարենը առաջարկում եմ արձանագրել ինչ ունենք և ինչ անել։
Ինչ ունենք
◾ ՀՀ-ում բնակչության 25%-ի ձայնով կապիտուլիանտը վերընտրվեց։ Մոտավորապես 20% մարդ քվեարկել է նրան դեմ, իսկ 50%-ը՝ ուղղակի չի մասնակցել։ Թեև զգալի թիվ են կազմում մեր այն հայրենակիցները, ովքեր չեն պատկերացնում կապիտուլիանտի մնալու վնասները, այնուամենայնիվ մեր երկրի բնակչության մեծ մասը հասկանում է, որ թուրքամետ Փաշինյանն աղետ է։ Ցավոք, դա չի ազդում որոշում կայացնելու վրա։
◾ Հայաստանը առաջիկա ամիսներին կստորագրի Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ կապիտուլիացիոն երկրորդ փաստաթուղթը, որով թշնամին վերջնականապես կստանա Արցախը, Սյունիքի թյուրքական միջանցքը, Տավուշի ու Արարատի մարզի անկլավային տարածքները։ Սրա դիմաց Հայաստանը կստանա միայն պատրանք (ինքնախաբեություն), որ ունի բաց ճանապարհներ։ Սակայն դա կլինի բացառապես պատրանք, որովհետև այդ բաց ճանապարհները կլինեն բաց այնքան ժամանակ, քանի մենք կատարում ենք մեր թշնամիների պահանջները։
◾ Ըստ էության՝ Հայաստանը կվերածվի Թուրքիայից կախված ու զուտ ծառայություններ մատուցող երկրի։ Թե սա միջնաժամկետ հեռանկարում ինչ է նշանակում, կարող եք տեսնել՝ կարդալով Վրաստանի կամ Սիրիայի վերջին 20 տարվա մանրամասն պատմությունը։ Որևէ լուրջ ու երկարաժամկետ զարգացման ծրագիր կապիտուլիանտի կառավարությունը չի կարող ո՛չ մշակել, ո՛չ առավել ևս իրականացնել։
◾ Հայաստանում այսօրվանից կուժեղանան ընդդիմադիրների հանդեպ տարատեսակ ճնշումները ամենատարբեր մակարդակներում։ Կխմբագրվի մեր պատմությունը, նորից կստեղծվեն նորանոր միֆեր ու կեղծ պատմություններ բոլոր ընդդիմադիր ու այլախոհ մարդկանց մասին։ Սուտը նորից կդառնա գերակա հանրային դիսկուրսում։ Արդյունքում առանց այդ էլ ուժեղացող արտագաղթը կլինի նաև որակապես շատ ցավոտ. Հայաստանը կլքեն բազմաթիվ ունակ ու ամենակարևորը՝ ազգային մտածողությամբ մարդիկ։
Ինչ անել
◾ Հայաստանի ազգային վերնախավը, իր բոլոր թերություններով հանդերձ, կարողացել էր պատվով ու հաղթանակած դուրս գալ անցյալ դարի հիմնական փորձությունից՝ ազգային ազատագրական պայքարից։ Այսօր սակայն, այդ վերնախավը սպառված է, իսկ նոր ազգային վերնախավ դեռ չի ձևավորվել։ Պետք է գիտակցել, որ այդ նոր վերնախավը կազմող մարդիկ շատ չեն լինելու (եթե այս տողերը հասկանում ես, ապա դու արդեն այդ վերնախավի մի մասն ես՝ անկախ զբաղեցրածդ պաշտոնից, ունեցածդ սոցիալական դիրքից և այլն)։
◾ Հայաստանում, ինչպես որ այլուր, ինքնաբուխ շարժումներ, ցույցեր, շարժումներ, հաղթած պատերազմներ չեն լինում (սա գիտական փաստ է)։ Առանց կազմակերպչի՝ ազգային վերնախավի, հնարավոր չէ հասնել որևէ հաջողության՝ անկախ ցուցաբերած անհատական խիզախությունից։ Պետք է վերջնականապես մոռանալ այն հիմարագույն պատրանքը, թե «ժողովուրդը կհասկանա և...»։
Էդպես չի լինում, չի եղել ու չի լինի։ Ինչպես 2018-ին ինքնաբուխ չէր ոչինչ, այնպես էլ հիմա։ Հասարակության կազմակերպիչ ուժը վերնախավն է, որի իմաստությունից, ճկունությունից ու անձնազոհություն է կախված ժողովրդի հաջողությունը։ Պետք է խոստովանել, որ կապիտուլիանտի թիմը (ոչ տեղական) այս հարցում դեռևս հաղթում է ազգային վերնախավին։
◾ Սա գիտակցելով՝ պետք է չվախենալ, չհիասթափվել, ինքնակազմակերպվել։ Մեր պետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանը, 1915-ի աղետը տեսնելուց հետո, չի հիասթափվում սեփական ժողովրդից, այլ գիտակցելով վերնախավի դերը, կտրուկ ու երբեմն բռնի մեթոդներով 1917-1918թթ. անցնում է ազգային պետության կառուցմանը սեփական ուժերի վրա հենվելով։ Ու հաջողվում է։
◾ Արդյո՞ք մենք կունենանք հնարավորություն փրկելու իրավիճակը, եթե այս ամենը գիտակցենք ու գործի անցնենք։ Կարծում եմ՝ այո։ Առնվազն չփորձելու իրավունք չունենք։ Ես փորձելու եմ։
Բայց այդ ամենից առաջ պետք է հրաժեշտ տալ բոլոր պատրանքներին ու հասկանալ, որ սա անդառնալիությունից առաջ վերջին կանգնառն է, որտեղ ամեն բան որոշում է ոչ թե ժողովուրդը, այլ Նժդեհի «վճռական մենակները»»։

В Армении 25% голосов населения капитулянт переизбран – Варужан Гегамян
Поскольку с этого момента все начнут обвинять друг друга в поражении, вместо этого я предлагаю зафиксировать то, что имеем, и понять, что делать.»
Что имеем
25% голосов населения капитулянт переизбран. Порядка 20% проголосовало против него, а 50% просто не пошли на выборы. Хотя значительное количесто тех, кто не понимает, какие беды несет переизбрание капитулянтя, тем не менее бо՛льшая часть нашего населения понимает, что протурецкий Пашинян – это катастрофа. К несчастью, это не влияет на принятие решения.
Армения в ближайшие месяцы подпишет второй капитуляционный документ с Турцией и Азербайджаном, которым враг окончательно заполучит Арцах, тюркский коридор Сюника, анклавы в Тавуше и Арарате. Взамен Армения получит только иллюзии (самообман), что и нее есть открытые дороги. Однако это будет всего лишь иллюзия, потому что дороги будут открытыми ровно до тех пор, пока мы будем выполнят требования наших врагов.
По существу, Армения превратится в зависимую от Турции и предоставляющую услуги страну. Что это значит в среднесрочной перспективе, можете увидеть, прочитав историю Грузии или Сирии на протяжении послeдних 20 лет. Никакой серьезной и долгосрочной программы развития правительство капитулянта не может ни разработать, ни тем более осуществить.
В Армении с сегодняшнего дня усилятся давления на оппозиционеров на самых разных уровнях. Нашу историю отредактируют, снова создадут новые мифы и ложные истории обо всех оппозиционерах и инакомыслящих. Ложь снова станет довлеющей с общественном дискурсе. В результате и без того усилившаяся миграция станет качественно болезненной. Из Армении уедут способные, и самое главное, люди национального мышления.
Что делать
Национальная элита Армении со всеми своими пинусами смогла с честью и победой выйти из основногоп испытания прошлого столетия – из национально-освободительной войны. Однако сегодня эта элита изжила себя, а новая национальная элита еще не сформирована. Надо осознать, что формирующих эту новую элиту людей будет немного (если ты понимаешь эти строки, то ты уже частичка этой элиты независимо от занимаемой должности, социальной позиции и т.д.)
В Армении, так же, как везде, стихийных движений, митингов, пикетов, побед в войнах не бывает (это научный факт).
Без организатора – национальной элиты, невозможно достичь успеха, независимо от храбрости. Надо окончательно забыть об этой глупой иллюзии, что «народ поймет и….»
Так не бывает, не было и не будет. Как в 2018-м ничего не случилось стихийно, так и сегодня. Движущая сила общества – элита, от мудрости, гибкости и самопожертвования которой зависит успешность народа. Надо признать, что команда (не местная) капитулянта в данном вопросе пока что оставляет в тени национальную элиту.
Осознавая это, не надо бояться, разочаровываться, а надо самоорганизоваться.
Основатель нашего государства Арам Манукян, после катастрофы 1915-го, не разочаровался в своем народе, а, осознав роль элиты, резко, а иногда жестко в 1917-1918 годах начал строить национальное государство, опираясь на собственные силы. И у него получилось.
Будет ли у нас шанс спасти ситуацию, если мы все это осознаем и начнем действовать? Думаю, да. Как минимум, не имеем права не попробовать. Лично я попробую.
Но прежде надо попращаться с иллюзиями и понять, что это последняя остановка до точки невозврата, где все решает не народ, а «решительные одиночки» подобно Нжде.