Զալկալիանի. Թբիլիսին պատրաստ է աշխատել Վրաստան-Ադրբեջան-Հայաստան եռակողմ ձևաչափով
Թբիլիսին պատրաստ է եռակողմ ձևաչափով աշխատել Վրաստան-Ադրբեջան-Հայաստան աշխարհաքաղաքական կարևոր նախագծեր իրականացնելու համար: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի փոխվարչապետ, Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Զալկալիանին։ Այս մասին գրում է Грузия Online-ը։
Ելույթ ունենալով Թուրքիայում կայացած դիվանագիտական ֆորումում ՝ Զալկալիանին նշել է, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան Վրաստանի ռազմավարական գործընկերներն են: Նա նաև շեշտել է Հայաստանի հետ պատմական և բարեկամական կապերը:
«Այսօր մենք շատ հնարավորություններ ունենք: Մեր տարածքով են անցնում նավթի և գազի ուղիները», - ասել է Զալկալիանին:
Նա շեշտել է, որ սա գործնականում համագործակցության դեմոնստրացիա է։ Զալկալիանին նշել է, որ Թբիլիսին տարածաշրջանային համագործակցության տեսանկյունից պատրաստ է համագործակցել Վրաստան-Ադրբեջան-Հայաստան ձևաչափով, շեշտելով, որ նման համագործակցության ամրապնդումը երկրի համար անկասկած առաջնահերթություն է։
Նա նաև շեշտել է, որ առանց կայունության անհնար է խոսել զարգացման և բարգավաճման մասին: Նախարարը կողմերին հորդորել է ակտիվ աշխատել ՝ չնայած սահմանափակ ռեսուրսներին: Զալկալիանին անդրադարձել է նաև Վրաստանի և Վարչապետի օժանդակությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված հումանիտար համաձայնությանը:

Давид Залкалиани: Тбилиси готов работать в трехстороннем формате Грузия-Азербайджан-Армения
Тбилиси готов работать в трехстороннем формате Грузия-Азербайджан-Армения для реализации геополитически важных проектов. Как пишет портал Грузия Online, об этом заявил вице-премьер, глава внешнеполитического ведомство Грузии Давид Залкалиани.
Выступая на дипломатическом форуме в Турции, Залкалиани отметил, что Азербайджан и Турция стратегические партнеры Грузии. Он также подчеркнул исторические и дружественные связи с Арменией.
"Перед нами сегодня очень много возможностей. По нашей территории проходят нефте- и газопроводы", — напомнил Залкалиани.
Он подчеркнул, что это - демонстрация сотрудничества на практике. Залкалиани отметил, что Тбилиси готов сотрудничать в формате Грузия-Азербайджан-Армения с точки зрения регионального сотрудничества. Министр подчеркнул, что усиление такого сотрудничества – безусловный приоритет страны.
В этом контексте Залкалиани отметил важность реализации конкретных проектов, которые будут способствовать расширению экономического сотрудничества, транспортных связей с точки зрения использования потенциала Каспийского и Черного морей.
Он также подчеркнул, что без стабильности невозможно говорить о развитии и процветании. Министр призвал стороны активно работать, несмотря на ограниченные ресурсы. Залкалиани коснулся и гуманитарного соглашения, достигнутого между Арменией и Азербайджаном при содействии премьер-министра Грузии.