Նաիրա Զոհրաբյան. Փաստորեն, Ադրբեջանն այս պահին չի քննարկում հայ ռազմագերիներին հանձնելու հարցը
Քիչ առաջ Ստրասբուրգում, Եվրոպայի պահպանողականների ևժողովրդավարների քաղաքական խմբում, ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Սամեդ Սեիդովի հետ փորձեցի քննարկել հայ ռազմագերիներին առանց որևէ նախապայմանի ևանհապաղ Հայաստանին վերադարձնելու հարցը։
Բնականաբար, Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավարը խիստ հարցական հայացք ընդունեց ևհայտարարեց, որ Ադրբեջանում որևէ հայ ռազմագերի չկա ու մնացյալը տեռորիստներ են։ Սեիդովը պնդում էր, որ բոլոր ռազմագերիներին իրենք վերադարձրել են։
Փորձեցի վերջինիս բացատրել, որ ինքը հրաշալի հասկանում է, որ տղաները որևէ կապ չունեն ահաբեկչության ևդիվերսիոն գործողությունների հետ ու նրանք օր առաջ պիտի վերադարձվեն Հայաստանին, սակայն վերջինս սկսեց արտաբերել ադրբեջանական ագիտպրոպի բոլոր հիմարագույն թեզերը։
Ի դեպ, Սամեդ Սեիդովը նաև հայտարարեց, որ իրենց հանձնված ականապատ տարածքների քարտեզների 50 տոկոսը ֆեյք են։
Իմ դիտարկմանը, որ Հայաստանն առանց որևէ նախապայմանի ազատ արձակեց մարդասպաններ Շահբազ Գյուլիևին ու Դիլհամ Ասկերովին, երբ ապացուցված էր, որ նրանք հայ երիտասարդ են մորթել, դրան էլ Սամեդը գրպանում դրված պատասխան ուներ, թե չկա որևէ ապացույց, որ վերջիններս մարդասպան են։
Սեիդովը որևէ բացատրություն չուներ նաև, թե ինչո՞ւ են ադրբեջանական զինուժի ներկայացուցիչները մայիսի 12-ից ներխուժել Հայաստանի սուվերեն տարածք։
Փաստորեն, Ադրբեջանն այս պահին չի քննարկում հայ ռազմագերիներին հանձնելու հարցը։
Ուստի, իմ վստահ համոզմամբ, այդ երկրի վրա պիտի գործադրվեն միջազգային լրջագույն պատժամիջոցներ, այդ թվում՝ ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունների կասեցում և  Ալիևի ու իր քաղաքական կլանի եվրոպական բանկային հաշիվների սառեցում, ինչի մասին ես խոսելու եմ այստեղ՝ այսօր ու վաղը»։

Наира Зограбян: Фактически, Азербайджан на данный момент не обсуждает вопрос возвращения армянских военнопленных
14:50 21/06/2021
Депутат НС, член парламентской делегации ПАСЕ Наира Зограбян пишет:
«Моя беседа с главой азербайджанской делегации не получилась. Я хотела в Страсбурге, в политической группе консерваторов и демократов Европы обсудить с руководителем азербайджанской делегации Самедом Сеидовым вопрос незамедлительного возвращения армянских военнопленных Армении без каких-либо предусловий.
Естественно, глава азербайджанской делегации сделал вопросительные глаза и заявил, что в Азербайджане нет армянских военнопленных, и оставшиеся являются террористами. Сеидов настаивал, что они вернули всех пленных.
Я попыталась ему объяснить, что он очень хорошо понимает, что эти ребята не имеют никакого отношения к терроризму и диверсионным действиям, и днем раньше они должны быть возвращены Армении, однако он начал высказывать все глупейшие тезисы азербайджанского агитпропа.
Кстати, Самед Сеидов также заявил, что 50 процентов переданных азербайджанской стороне карт заминированных территорий являются фейковыми.
На мое наблюдение о том, что Армения без каких-либо предусловий освободила убийц Шахбаза Гюлиева и Дилхама Аскерова, когда было доказано, что они зарезали армянского молодого человека, у Самеда и на это был готовый ответ, что нет какого-либо доказательства, что они убийцы.
Сеидов не имел также объяснений, почему азербайджанские вооруженные силы с 12 мая находятся на суверенной территории Армении.
Фактически, Азербайджан на данный момент не обсуждает вопрос возвращения армянских военнопленных.
Следовательно, я уверена, что против этой страны должны быть применены международные серьезные санкции, в том числе, приостановление полномочий азербайджанской делегации, заморозка европейских банковских счетов алиевского клана, о чем я поговорю здесь сегодня и завтра».