Կրեմլը տեսնում է Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցության համոզիչ հաղթանակը. Դմիտրի Պեսկով
«Կրեմլը տեսնում է Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցության համոզիչ հաղթանակը Հայաստանի ընտրություններում և շնորհավորում է հայ ժողովրդին կատարած ընտրության կապակցությամբ»,- «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը երկուշաբթի ամփոփել է խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքների վերաբերյալ արձանագրություն, որի համաձայն՝ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը հավաքել է 53,92%: Ընտրողների 21,4% -ը քվեարկել է Քոչարյանի «Հայաստան» դաշինքի օգտին, Սարգսյանի «Պատիվ ունեմ» դաշինքին աջակցել է 5,23% -ը: Եվ չնայած նա չի հավաքել պահանջվող ձայների 7% -ը, օրենքի համաձայն, նա կմտնի խորհրդարան, քանի որ օրենսդիր մարմնում առնվազն երեք քաղաքական ուժերի ներկայությունը պարտադիր է: Վերջնական արդյունքները կհայտարարվեն քվեարկության յոթերորդ օրը:
«Մենք շատ ուշադիր հետևում ենք Երևանից ստացված տեղեկատվությանը, մենք ողջունում ենք Հայաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տեղեկությունն այն մասին, որ այս ընտրությունները տեղի են ունեցել: Եվ, իհարկե, մենք տեսնում ենք, որ Փաշինյանի կուսակցությունը համոզիչ հաղթանակ տարավ: Մենք շնորհավորում ենք հայ ժողովրդին իր կատարած ընտրության կապակցությամբ»,-պատասխանեցլ է Պեսկովը՝ պատասխանելով «ՌԻԱ նովոստի»,-ի տված հարցին, թե ինչպես է Մոսկվան գնահատում ընտրությունների արդյունքները Հայաստանում:
Հայաստանը, ինչպես նշում է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը, Ռուսաստանի ամենամոտ դաշնակից և նրա գործընկերն է:
«Իհարկե, մենք կցանկանայինք, որ հայ ժողովրդի այս ընտրությունը օգնի հաղթահարել այն դժվարությունները, որոնք այժմ ապրում է երկիրը և դուրս գալ կայուն զարգացման ուղի, այդ թվում` եռակողմ համաձայնագրի իրականացման միջոցով, որոնք ձեռք են բերվել և ստորագրվել ուղղակիորեն Ռուսաստանի նախագահի մասնակցությունը»,- հավելել է Պեսկովը:

Кремль видит убедительную победу Никола Пашиняна на выборах – Дмитрий Песков
«В Кремле видят убедительную победу на выборах в Армении партии Никола Пашиняна и поздравляют с выбором армянский народ», - как передает РИА Новости, об этом сообщил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Центризбирком Армении составил в понедельник протокол по предварительным итогам парламентских выборов, согласно которым партия "Гражданский договор" Пашиняна набрала 53,92%. За альянс "Армения" Кочаряна проголосовали 21,4% избирателей, блок "Честь имею" Саргсяна поддержали 5,23%. И хотя он не набрал необходимых 7% голосов, согласно законодательству, пройдет в парламент, так как в законодательном органе обязательно присутствие как минимум трех политических сил. Окончательные итоги будут подведены на седьмой день после голосования.
"Мы очень внимательно отслеживаем информацию из Еревана, мы приветствуем информацию Центральной избирательной комиссии Армении о том, что эти выборы состоялись. И, конечно, мы видим, что убедительную победу одержала партия Пашиняна. Мы поздравляем армянский народ с выбором", - ответил Песков на вопрос РИА Новости, как в Москве оценивают результаты выборов в Армении.
Армения, как отметил пресс-секретарь президента РФ, является ближайшим союзником России и ее партнером.
"Конечно, мы желаем, чтобы этот выбор армянского народа помог справиться с теми трудностями, которые сейчас переживает страна, и выйти на устойчивую траекторию развития, в том числе и путем реализации трехсторонних договоренностей, которые были достигнуты и подписаны при непосредственном участии президента России", - добавил Песков.