«Հայաստան» դաշինքը դիմելու է Սահմանադրական դատարան
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակված ու ԿԸՀ հրապարակած նախնական տվյալների համաձայն քվեների 21.04 տոկոսը ստացած «Հայաստան» դաշինքը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
««Հայաստան» դաշինքն իր երախտագիտությունն է հայտնում 2021թ. հունիսի 20-ի ՀՀ Աժ ընտրություններում դաշինքին աջակցած և իր օգտին քվեարկած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին: Այն վստահություն է ներշնչում, որ երկրի մասին մտահոգ մեր հարյուր հազարավոր  քաղաքացիներ ոչ միայն տեսան հայ ժողովրդի առջև ծառացած գոյութենական սպառնալիքները, այլ նաև իրենց հավանությունը տվեցիn «Հայաստան» դաշինքի կողմից առաջարկած լուծումներին:
«Հայաստան» դաշինքը վերահաստատում է իր մոտեցումը, որ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները խիստ վիճահարույց են և վստահություն չեն ներշնչում:
Մենք ունենք լուրջ հիմքեր, այս ընտրությունները ոչ լեգիտիմ համարելու և հայտարարելու, որ այսպիսի արդյունքներով ԱԺ-ն չի արտացուլում ուժերի իրական հարաբերակցությունը:
Մեր դիտարկումները և  դաշինքի նախընտրական շտաբերից եկած տեղեկատվությունը փաստում են, որ խախտումները սկսվել են ընտրության օրվանից շատ ավելի վաղ: Իսկ բուն ընտրության օրը բազմաթիվ տեղամասերից մեր  վստահված անձանց ահազանգերի նախնական ամփոփումը վկայում է, որ խոսքը գնում է ընտրության արդյունքների համակարգված և նախապես պլանավորված կեղծարարության մասին: Մասնավորապես.
1.             Ձևավորվեց ոչ մրցակցային ընտրական միջավայր, գործող իշխանության կողմից զանգվածաբար օգտագործվեցին վարչական ռեսուրսները, ձեռնարկվեցին ընտրական ահաբեկման առերևույթ գործողություններ:
2.             Ընտրահաշվարկը սկսելուն պես բազմաթիվ տեղամասերում տեղի ունեցան էլեկտրաէներգիայի անջատումներ: Խոսքը գնում  է մարզերի ամբողջական, առանձին համայնքների մասին՝ Արմավիր, Լոռի, Շիրակ, Արագածոտն և այլն:
3.             Բազմաթիվ տեղամասերում արձանագրվեցին այդ բնակավայրերին օտար մեծ թվով քաղաքացիների առկայություն և քվեարկություն, որը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ գործել է շրջիկ մոբիլ խմբերի կեղծարարության համակարգ:
4.             Անհերքելի իրողություն է բանակի անթաքույց ուղղորդված քվեարկությունը, որն իշխանության համար ապահովել է մեծաքանակ ձայներ:
5.             Առկա է խորը կասկած, որ գործել է ընտրությունների ծրագրային ապահովման կեղծարարություն, որն ի սկզբանե բացառում է օբյեկտիվ արդյունքների հնարավորությունը:
6.             Առանձին համայնքներում իշխանության կողմից քողարկված ընտրակաշառքի դեպքերի մասին ահազանգեր կան:
«Հայաստան» դաշինքն օգտագործելու է ընտրության արդյունքները վիճարկելու  ողջ գործիքակազմը՝ այդ թվում դիմելու է Սահնամադրական դատարան: Դաշինքը սկսում է քաղաքական կոնսուլտացիաներ ընտրություններին մասնակցած այլ ուժերի հետ միասնական ՍԴ դիմելու հնարավորությունը քննարկելու համար»։

Альянс «Армения», принявший участие в состоявшихся в РА 20 июня внеочередных выборах в Национальное Собрание и получивший, согласно опубликованным Центральной избирательной комиссией предварительным данным, 21,04% голосов, выступил с заявлением, в котором говорится:
«Альянс «Армения» выражает благодарность гражданам Республики Армения, поддержавших альянс и проголосовавших за него на выборах в Национальное Собрание РА 20 июня 2021 года.
Это вселяет уверенность в том, что сотни тысяч наших граждан, обеспокоенных судьбой страны, не только увидели экзистенциальные угрозы, стоящие перед армянским народом, но и поддержали решения, предложенные альянсом «Армения».
Альянс «Армения» подтверждает свой подход, согласно которому результаты парламентских выборов весьма спорны и не внушают доверия.
У нас есть серьезные основания считать эти выборы нелегитимными, заявить, что с такими результатами Национальное Собрание не отражает реального соотношения сил.
Наши наблюдения и поступившая из избирательных штабов альянса информация констатируют, что нарушения начались намного раньше дня голосования. И предварительная сводка сигналов от наших доверенных лиц с многочисленных избирательных участков в день голосования свидетельствует, что речь идет о скоординированной и заранее спланированной фальсификации результатов выборов.
1. Сформировалась неконкурентная избирательная атмосфера в обществе, власти массово использовали административный ресурс, были предприняты различные действия, направленные на запугивание избирателей.
2. С началом процесса подсчета голосов имело место отключение электроэнергии на многочисленных участках. Речь идет в целом об областях и отдельных общинах, таких, как Армавир, Лори, Ширак, Арагацотн и др..
3. У многочисленных избирательных участков наблюдались многочисленные скопления не имеющих никакого отношения к этим населенным пунктам граждан и голосование. Это дает повод предполагать, что была задействована система мобильных групп фальсификаторов.
4. Неопровержимым фактом является неприкрытое и направляемое голосование армии, которая обеспечила властям большое количество голосов.
5. Имеются серьезные подозрения, что действовала фальсификация по программному обеспечению выборов, что изначально исключает возможность объективных итогов голосования.
6. Имеются сведения о завуалированной раздаче избирательных взяток властью в отдельных общинах.
Альянс «Армения» использует весь инструментарий для оспаривания итогов голосования, в том числе обратится в Конституционный суд. Альянс приступает к политическим консультациям с иными принявшими участие в выборах силами для обсуждения возможности коллективного обращения в Конституционный суд».