ԵՄ-ն երկարաձգեց Ղրիմի և Սևաստոպոլի դեմ պատժամիջոցները
Եվրամիությունը մինչ 2022 թվականի հունիսի 23-ը երկարաձգեց Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները «Ղրիմի և Սևաստոպոլի անօրինական բռնակցման համար»: Այդ մասին ԵՄ տարածած հայտարարությունը ներկայացրել է «Գազետա ռու»-ն:
Այս դեպքում խոսքը գնում է Ղրիմի և Սևաստոպոլի հետ Եվրամիության տնտեսական հարաբերությունները սահմանափակելու մասին: Վերջին անգամ պատժամիջոցները երկարաձգվել էին մեկ տարի առաջ՝ մինչ 2021 թվականի հունիսի 23-ը: Այսպիսով, ԵՄ-ում անհատները և կազմակերպությունները չեն կարող արտադրանք ներմուծել Ռուսաստանի այս շրջաններից:
Սահմանափակումները տարածվում են նաև առևտրի, զբոսաշրջության, տարածաշրջանի տնտեսական մի շարք ոլորտներում ներդրումների վրա:
2014-ի մարտին Ղրիմում անցկացվեց հանրաքվե, որի արդյունքում թերակղզին դարձավ Ռուսաստանի տարածքային մաս, իսկ Սևաստոպոլը դարձավ դաշնային նշանակության քաղաք:

The EU has renewed the sanctions against Crimea within the strategy approved in 2014, which does not recognize the peninsula’s reunification with Russia, the Council of the EU said in a statement published in Brussels on Monday.
The statement notes that the sanctions have been extended until June 23, 2022, TASS reported.
The EU introduced restrictions against Crimea and its residents in June 2014 in response to what Brussels calls "the illegal annexation of Crimea and Sevastopol". The sanctions ban European companies from maintaining business with Crimean enterprises, bar European air carriers from operating flights to and from Crimea and ships from visiting Crimean ports, impose a complete trade blockade on the peninsula, and prohibits EU countries from issuing visas to Crimea’s residents holding Russian passports.
The package of sanctions is extended every year without debate because the EU stated in 2014 that the restrictions would remain effective as long as Crimea was part of Russia.