ՔԿ. Ստացվել և նախապատրաստվել է 87 նյութ, ինչպես նաև ստացվել է 2 քրգործ
ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներում և կենտրոնական մարմնում 2021թ. հունիսի 20-ին տեղի ունեցած ԱԺ արտահերթ ընտրությունների քվեարկության օրը ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու առերևույթ հանցագործության դեպքերի վերաբերյալ, հունիսի 21-ի ժամը 09:00-ի դրությամբ, ստացվել և նախապատրաստվել է 87 նյութ, ինչպես նաև ստացվել է 2 քրեական գործ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի  տեղեկատվության և հասարակայնության  հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ նշված 89 դեպքերից 64-ը՝ վերաբերում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով նախատեսված՝ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձին, 19-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154-րդ հոդվածով նախատեսված՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելուն, 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.4-րդ և 149.2-րդ հոդվածներով նախատեսված՝ զենքով տեղամասային կենտրոն մուտք գործելու և տեղամասային կենտրոնում և դրա մուտքին հարող տարածքում բռնություն գործադրելուն, 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածով նախատեսված՝ դիտորդի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն, 2-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելուն, 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.2-րդ հոդվածով նախատեսված՝ տեղամասային կենտրոնում և դրա մուտքին հարող տարածքում բռնություն գործադրելուն, 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.1-րդ հոդվածով նախատեսված՝ կեղծ ընտրական քվեաթերթիկներ պատրաստելուն և իրացնելուն:
Զենքով տեղամասային կենտրոն մուտք գործելու և տեղամասային կենտրոնում և դրա մուտքին հարող տարածքում բռնություն գործադրելու, կեղծ ընտրական քվեաթերթիկներ պատրաստելու և իրացնելու, քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու 1-ական դեպքերով հարուցվել է ընդհանուր 3 քրեական գործ, որոնցից վերջինով 2 անձի տրվել է կասկածյալի դատավարական կարգավիճակ, և նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:

Armenia’s Investigative Committee prepares 87 materials on apparent hindrance to exercise of voting rights in Sunday's elections
13:57 21/06/2021
As of 9am Monday, 87 materials on apparent hindrance to the exercise of voting rights during Sunday’s snap parliamentary elections were received and prepared, as well as 2 criminal cases were received in the territorial subdivisions and the central office of Armenia’s Investigative Committee.
In a statement, the law enforcement agency said 64 of those 89 cases refer to attempts of multiple voting or voting instead of another person envisaged by Article 153 of the Criminal Code, 19 – to breaching the confidentiality of ballot envisaged by Article 154, 1 – to entering the polling station with a weapon and using violence at the polling station and the area next to it envisaged by Articles 154.4 and 149.2, 1 – to hindrance to the work of the observer envisaged by Article 149, 2 – to hindrance to implementation of the right to elect, 1 – to using violence at the polling station and the area next to it envisaged by Article 149.2, 1 – to preparing false ballots envisaged by Article 154.1 of the Criminal Code of Armenia.
In total, three criminal cases were initiated on entering the polling station with a weapon and using violence at the polling station and the area next to it, preparing false ballots and breaching the confidentiality of ballot. Within the last of the mentioned cases there are two suspects, with a signature bond imposed on them as a measure of restraint.
Additional materials are being prepared on the other 86 cases.