Այսօր մեկնարկող ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում կնշվի Ստամբուլի կոնվենցիայի 10-ամյակը
Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) կնշի Եվրոպայի խորհրդի Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի կոնվենցիայի 10-ամյակը (Ստամբուլի կոնվենցիա)՝ այսօր մենկարկող ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում, որը կանցկացվի հունիսի 21-ից 24-ը հիբրիդային ձևաչափով` թույլ տալով անդամներին հեռակա մասնակցել կամ անձամբ ներկա լինել Ստրասբուրգում:
Այս միջոցառմանը, որը ԵԽԽՎ նախագահ Ռիկ Դայմսի նախաձեռնությունն է, ելույթներ կունենան ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը, Բելգիայի վարչապետ Ալեքսանդր դե Կրոուն, Ռումինիայի Սենատի նախագահ Անկա Դանա Դրագուն,  ՄԱԿ-ի Կանանց նկատմամբ բռնության և հետևանքների հարցերով հատուկ զեկուցող Դուբրավկա Սիմոնովիչը և այլ պաշտոնյաներ։
Բացի այդ, ԵԽԽՎ-ն կքննարկի նաև Covid վկայականների, Covid-19 համաճարակի պատճառած սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամի հարցերը և Covid-19 համաճարակի ազդեցությունը երեխաների իրավունքների վրա:
Օրակարգում ներառված են նաև քննարկումներ. «Արդյո՞ք քաղաքական գործիչները պետք է հետապնդվեն իրենց մանդատն իրականացնելիս արված հայտարարությունների համար», «Քաղաքական կուսակցություններին նվիրատվությունների թափանցիկություն և կանոնակարգում և օտարերկրյա դոնորների կողմից նախընտրական արշավներ», նաև « Թերի ներկայացված խմբերում կանանց մասնակցության խթանում քաղաքական և հասարակական որոշումների կայացման գործընթացում»:
Բացի այդ, խորհրդարանականները կքննարկեն ԶԼՄ-ների ազատությունը, Ղիմի թաթարների իրավիճակը, հասարակության վստահությունը և մարդկանց իմանալու իրավունքը, ինչպես նաև սփյուռքի վերաբերյալ եվրոպական քաղաքականությունը՝ միգրացիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Անտոնիո Վիտորինոյի մասնակցությամբ: Օրակարգում է նաև Եվրոպայում աֆրոֆոբիայի դեմ պայքարը, որին մասնակցում են ռասիզմի, ռասայական խտրականության, այլատյացության և հարակից անհանդուրժողականության ժամանակակից ձևերի հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Թենդայի Աչիումը:
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի Հունգարիայի նախագահության շրջանակներում, Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Շիյարտոն ելույթ կունենա Վեհաժողովում և կպատասխանի հարցերին: Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը նույնպես կմասնակցի հարցուպատասխանի:
Կքննարկվեն Բուլղարիայում և Ալբանիայում տեղի ունեցած վերջին խորհրդարանական ընտրությունների մասին զեկույցները։
Ընթաքցիկ հարցերի քննարկման տակ առաջարկվել է ներառել  «Իրավիճակը Բելառուսում. Սպառնալիք ամբողջ Եվրոպային», և «Առաջնային գծի երկրներում միգրացիոն ճնշումը մեղմելու համար եվրոպական երկրների արդյունավետ համերաշխության մեխանիզմի անհրաժեշտությունը» թեմայով։

PACE to mark 10th anniversary of Istanbul Convention at its summer session
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) will mark the 10th anniversary of the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence (the Istanbul Convention) with an event on this topic at its next session, taking place from 21 to 24 June 2021 in a hybrid format, allowing members to participate remotely or attend in person in Strasbourg, PACE reported.
This event, an initiative of PACE President Rik Daems, will include speeches by: Nadia Murad, winner of the 2016 Václav Havel Human Rights Prize and the 2018 Nobel Peace Prize; Marija Pejčinović Burić, Secretary General of the Council of Europe; Alexander de Croo, Prime Minister of Belgium; Anca Dana Dragu, President of the Romanian Senate; Elisabeth Moreno, French Minister for Gender Equality, Diversity and Equal Opportunities; and Dubravka Šimonovic, UN Special Rapporteur on Violence against Women, its causes and consequences.
Zita Gurmai, PACE General Rapporteur on violence against women, will highlight the way forward to make progress with the signature, ratification and effective implementation of the Istanbul Convention.
In addition, the Assembly will discuss the protection of fundamental rights and the legal implications of Covid passes or certificates; the socio-economic crisis sparked by the Covid-19 pandemic; and the impact of the Covid-19 pandemic on children’s rights.
The agenda also includes debates on ‘Should politicians be prosecuted for statements made in the exercise of their mandate?’, ‘Transparency and regulation of donations to political parties and electoral campaigns from foreign donors’, and on ‘Enhancing participation of women from under-represented groups in political and public decision-making’.
In addition, parliamentarians will debate media freedom, the situation of the Crimean Tatars, public trust and the people’s right to know, as well as the European policy on diasporas, with the participation of the Director General of the International Organization for Migration António Vitorino. The fight against Afrophobia in Europe is also on the agenda, with the participation of E. Tendayi Achiume, the UN Special Rapporteur on contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance.
In the framework of the Hungarian Presidency of the Committee of Ministers of the Council of Europe, Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártó will address the Assembly and answer questions. Council of Europe Secretary General Marija Pejčinović Burić will also take part in a question and answer session.
Reports on the recent parliamentary elections in Bulgaria and Albania will be discussed. PACE will also elect a judge to the European Court of Human Rights in respect of Croatia.
There has been a request for a current affairs debate on: "The situation in Belarus: a threat to the whole of Europe", and one on “The need for an effective solidarity mechanism between European countries to relieve migratory pressure on front line countries”, with the possible participation of Panagiotis Mitarachis, Minister of Migration and Asylum of Greece.