«Հայաստան» դաշինք. Միջազգային դիտորդները չպետք է լոկ դակիչ լինեն Փաշինյանի քաղաքացիական պայմանագրի համար
«Հայաստան» դաշինքը «Դիտորդները չպետք է լինեն փաշինյանական «Քաղաքացիական պայմանագրի» դակիչ» վերնագրով հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է․
«Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մոնիտորինգի արդյունքներով միջազգային դիտորդական առաքելությունը հունիսի 21-ին մամուլի ասուլիսում ներկայացրեց իր նախնական հետընտրական հայտարարությունը: Դիտորդները նշել են, որ ընտրությունները հիմնականում պատշաճ են անցկացվել, սակայն որոշ էական մտահոգություններ, այնուամենայնիվ, առկա են:
Այսօր «Հայաստան» դաշինքը հայտարարեց, որ հրաժարվում է ընդունել ընտրությունների արդյունքները, որոնք նախատեսվում է բողոքարկել Հայաստանի Սահմանադրական դատարանում: Դաշինքը նաև ջանք կգործադրի ընտրությունների մյուս մասնակիցներին մոբիլիզացնելու ուղղությամբ` ինչպես ընտրությունների արդյունքները բողոքարկելու, այնպես էլ ընտրական գործողությունների տարբեր դրվագներ վիճարկելու նպատակով:
«Հայաստան» դաշինքը պարբերաբար լուրջ մտահոգություններ է ներկայացրել միջազգային հանրությանը նախընտրական արշավի ընթացքում իշխող ուժի կողմից համակարգային խախտումների վերաբերյալ: Դաշինքը նաև համոզիչ ապացույցներ տրամադրեց ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ դիտորդական առաքելությանը և Հայաստանում գործող այլ օտարերկրյա առաքելությունների: Խախտումները ներառում էին պաշտոնական դիրքի չարաշահում, վարչական ռեսուրսների չարաշահում, ատելության խոսքի տարածում, քրեական արդարադատության չարաշահումներ և այլն: 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները հակասում են 1990 թվականի Կոպենհագենի փաստաթղթով ամրագրված սկզբունքներին, ինչպես նաև այլ միջազգային պարտավորություններին։
Հարկ է արձանագրել, սակայն, որ մտահոգությունները մնացին ընտրությունների միջազգային դիտորդական առաքելությունների կողմից անպատասխան։ Ակնհայտ է, որ միջազգային դիտորդներին չի հաջողվել պահպանել անկողմնակալության և անկախության նվազագույն պահանջները։ Միջազգային դիտորդները չպետք է լոկ դակիչ լինեն Փաշինյանի քաղաքացիական պայմանագրի համար:
Այս ընտրությունների արդյունքները, ըստ էության, փաստում են, որ հասարակության հավատը ընտրական այս գործընթացի նկատմամբ խարխլվել է խոշոր հակասությունների պատճառով, որոնք ավելի են ընդգծում հրատապ փոփոխությունների անհրաժեշտությունը: Զարմանալի չէ, որ շատ ընտրողներ մտահոգված են ընտրությունների լեգիտիմությամբ և դրանց արդյունքների ճշգրտությամբ։
Ընտրական գործընթացների նկատմամբ հասարակության վստահությունը կարևոր նշանակություն ունի ընտրություններին մասնակցության և դրա արդյունքների ընդունման ապահովման տեսանկյունից: Սա խիստ կարևոր է, երբ ընտրությունները տեղի են ունենում այնպիսի բարդ պայմաններում, ինչպիսին է Լեռնային Ղարաբաղի 2020 թվականի պատերազմը, հատկապես երբ գրանցվում են քաղաքական բևեռացման նման բարձր մակարդակներ»:

Observers should not be rubber stamps for Pashinyan’s Civil Contract - 'Armenia' bloc
'Armenia' bloc led b ex-president Robert Kocharyan has issued a statement about the international observers' assessment on the early parliamentary elections in Armenia. It reminds that the international election observation mission monitoring the snap parliamentary election in Armenia has presented its preliminary post-election statement at a press conference on Monday, 21 June 2021. The observers said that the election was generally well-administered, but some key concerns remain.
"Today, Armenia Alliance has signaled that it refuses to accept the election results which will be effectively challenged before the Constitutional Court of Armenia. The Alliance will also make an effort to mobilise the other election contestants to appeal the election results and various aspects of the election operations," the statement read, adding "Armenia Alliance has continuously raised serious concerns with the international community on the systematic violations during the election campaign. The Alliance provided the ODIHR’s election observation mission and other foreign missions in Armenia with clear and convincing evidence. The violations included the abuse of official position, the misuse of administrative resources, the spread of hate speech, the abuses of the criminal justice etc. The 2021 parliamentary election contradicts to the principles of the 1990 Copenhagen Document and other international commitments."
According to the opposition bloc, concerns remain unanswered by the international election observation missions, as the international observers have failed to maintain the minimum standards of impartiality and independence.
"The international observers should not be rubber stamps for Pashinyan’s Civil Contract.The results of this election prove that Armenians' faith in the integrity of our election process has been shaken by major controversies, which underscores the need for serious changes, which the ruling party have failed to implement electoral reforms. It’s no surprise that many voters are concerned about the legitimacy of elections and the integrity of their results," the statement said.
It also stressed that public trust in the electoral process is critical to ensuring participation and acceptance of election results. This is especially important when elections take place in challenging circumstances – such as the 2020 Nagorno-Karabakh war – and when there are high levels of political polarization.