Ռուս խաղաղապահները 150 ուխտավորի են ուղեկցել Ամարասի և Գանձասարի վանկան համալիրներ
Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման շրջանակներում ռուս խաղաղապահները շարունակում են աջակցել Արցախում խաղաղ կյանքի վերականգնմանը: Այդ մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանի պաշտպանական գերատեսչությունից հայտնում են, որ ուխտավորները և Արցախի բնակիչները ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինվորական անձնակազմի ուղեկցությամբ այցելել են Ամարասի և Գանասարի քրիստոնեական վանքեր:
«Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը պատասխանատու է եկեղեցիներ ուխտավորների ուղեկցման և անվտանգության ապահովման համար: Այսօր Ստեփանակերտ քաղաքից ուղեկցում էին ավելի քան 150 ուխտավորների»,-ասել է խաղաղապահ զորքերի սպա Ալեքսանդր Կորոլևը:

About 150 pilgrims and residents of Nagorno-Karabakh visited Amaras and Gandzasar Christian monasteries
As part of the implementation of the trilateral statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia of November 9, 2020, Russian peacekeepers continue to assist in the restoration of peaceful life in Nagorno-Karabakh, the Russian Defense Ministry reported on Tuesday.
According to the source, Russian peacekeepers ensured the safety of 150 pilgrims and local residents visiting the Amaras and Gandzasar monasteries on Monday.
It is noted that servicemen of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh on a regular basis ensure the safety of pilgrims wishing to visit this shrines, located near the demarcation line of the sides.