«Հրապարակ». Եթե ընդդիմադիր ուժը որոշի դիմել ՍԴ, ապա նոր խորհրդարանի կազմավորման գործընթացը կհետաձգվի
09:44 23/06/2021
«ԿԸՀ-ն ընտրությունների վերջնական արդյունքների մասին որոշում կընդունի ընտրության օրվանից հետո 7-րդ օրը, այսինքն՝ հունիսի 27-ին։ Դրանից հետո միայն հնարավոր կլինի այդ որոշումը վիճարկել Սահմանադրական դատարանում։ «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքում ասվում է, որ ՍԴ-ն այս գործերով որոշում է ընդունում դիմումի մուտքագրման օրվանից ոչ ուշ, քան 15 օր հետո:
Այսինքն՝ եթե ընդդիմադիր ուժը որոշի դիմել ՍԴ, ապա նոր խորհրդարանի կազմավորման գործընթացը կհետաձգվի, և ԱԺ առաջին նիստը տեղի կունենա ոչ թե հուլիսի 5-ին, այլ ավելի ուշ»։

«Грапарак»: Если оппозиционная сила решит обратиться в КС, то процесс формирования парламента будет отложен
12:18 23/06/2021
Газета «Грапарак» пишет, что ЦИК Армении объявит окончательные результаты выборов через 7 дней после выборов, то есть 27 июня. Только после этого решение может быть оспорено в Конституционном суде.
В законе «О Конституционном суде» говорится, что КС принимает решение по этому делу не позднее, чем через 15 дней после получения заявления.
«То есть, если оппозиционная сила решит обратиться в КС, то процесс формирования нового парламента будет отложен и первое заседание Национального Собрания состоится не 5 июля, а намного позже», - пишет газета.