«Ժողովուրդ». Փաշինյանը ընտրվեց 26.49 տոկոսի կողմից
«Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտից հետո շարունակվում են տարատեսակ վերլուծությունները, թե, ի վերջո, ինչի հետ էր կապված ընտրություններում այսպիսի պատկերն ու գործող իշխանությունների վերարտադրությունը:
Խոսենք թվերի լեզվով. ընտրությունների չեն մասնակցել գրանցված ընտրողների 50.59%-ը։ Ընտրությունների արդյունքներում Նիկոլ Փաշինյանը ստացել է գրանցված ընտրողների քվեների 26.49%-ը, «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները՝ 12.91%-ը, փոշիացրել են իրենց ձայները 9.69%-ը։ Այս թվերն ինքնին խոսուն են. ստացվում է՝ ամբողջ ընտրողների միայն 26.49 տոկոսն է Նիկոլ Փաշինյանի ուժին ձայն տվել, սակայն նրանք մեծամասնություն են: Իրավիճակն առավել խորն է, երբ ուսումնասիրում ես տվյալները՝ ըստ տարածքների:
Երևանում ընտրության է մասնակցել 675 194 մարդ, որից 345 հազարը ձայն է տվել ՔՊ-ին, իսկ 92 940-ն էլ՝ «Հայաստան» դաշինքին: Երևանը միակ ընտրատարածքն է, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանի ձայները չեն գերազանցել 50 տոկոսը: Նիկոլ Փաշինյանն ամենամեծ՝ 67.90 տոկոս ձայն ստացել է Տավուշի մարզում, ապա հաջորդում է Գեղարքունիքի մարզը՝ 66.26 տոկոս ձայնով, և Շիրակը՝ 65.11 ձայնով:
2019 թվականի տվյալների համաձայն՝ Գեղարքունիքում աղքատ է բնակչության 43.5 տոկոսը, իսկ Շիրակում՝ 48.4 տոկոսը: Այս երկու մարզերը Նիկոլ Փաշինյանին ամենից շատ ձայն տված տարածքներն են: Երևանում աղքատ է բնակչության 14.1 տոկոսը, որտեղ անգամ 50% ձայն չի հավաքել Փաշինյանը: Ամեն դեպքում անհրաժեշտ է ֆիքսել՝ Փաշինյանը ընտրվեց 26.49 տոկոսի կողմից»։

«Жоховурд»: Никола Пашиняна поддержали 26.49%
Газета «Жоховурд» пишет, что после завершения внеочередных парламентских выборов продолжаются различные анализы в связи с воспроизводством действующей власти и подобной картиной голосования.
«Цифры свидетельствуют о следующем: в выборах не участвовали 50.59% зарегистрированных избирателей. По итогам выборов Никол Пашинян набрал 26.49% голосов зарегистрированных избирателей, блоки «Армения» и «Честь имею» – 12.91%, распылили свои голоса 9.69%. Эти цифры говорят сами за себя: получается, что только 26.49% всех избирателей отдали голоса за возглавляемую Николом Пашиняном партию, однако они, тем не менее, составляют большинство. Ситуация намного глубже, если рассматривать данные по регионам.
В Ереване в голосовании участвовали 675 194 человек, из них 345 тысяч отдали голоса  партии «Гражданский договор», а за блок «Армения» – 92 940. Ереван единственная избирательная территория, где голоса Никола Пашиняна не превысили 50%. Самое большое количество голосов – 67.90 % – Никол Пашинян получил  в Тавушской области, затем следуют Гегаркуникская область – 66.26% и Ширакская область – 65.11% голосов.
Согласно данным за 2019 год, в Гегаркунике уровень бедности составляет 43.5%, в Шираке – 48.4%. В этих двух областях Никол Пашинян набрал самое большое количество голосов. В Ереване бедными считаются 14.1% населения, где Пашинян не набрал даже 50% голосов. Во всех случаях необходимо зафиксировать, что только 26.49% населения выбрало Никола Пашиняна», - пишет газета.