Ռուսաստանը ԱՄՆ-ին և ՆԱՏՕ-ին հորդորում է հրաժարվել Սև ծովում զորավարժություններ անցկացնելուց
ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի դեսպանատունն իր Twitter-ում կոչ է արել հրաժարվել Sea Breeze-2021 բազմազգ զորավարժություններից, որոնք անցկացվելու են Ուկրաինայում և Սև ծովում: Լուրը փոխանցում է «Գազետա ռու»-ն:
«Sea Breeze զորավարժությունների մասշտաբային և հստակ ագրեսիվ բնույթը ոչ մի կերպ չի համապատասխանում Սևծովյան տարածաշրջանի անվտանգության իրական խնդիրներին: Այն կբարձրացնի միջադեպերի ռիսկը: Զորավարժությունները խրախուսում են Կիևի ռազմատենչ տրամադրությունները»,- ասում են դեսպանությունից:
Ըստ դեսպանատան՝ միայն Սևծովյան երկրները կկարողանան նվազեցնել լարվածությունն այս տարածաշրջանում, պայմանով, որ «դրսից» չխառնվեն այդ գործընթացին:
«Մենք ԱՄՆ-ին և նրա դաշնակիցներին հորդորում ենք դադարեցնել ռազմական գործողությունները Սև ծովում: Տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման համար բազմակողմ ջանքերի օրինակ է #Blackseafor ձևաչափը, որն ուղղված է ծովում վստահության ամրապնդման միջոցառումների ամրապնդմանը»,- հորդորում է դեսպանատունը:

Россия привызает США и НАТО отказаться от военных учений на Черном море
Посольство России в Соединенных Штатах в своем Twitter выступило с призывом отказаться от проведения многонациональных военных учений Sea Breeze — 2021, которые пройдут на Украине и в Черном море, пишет Gazeta.ru.
«Масштабность и явно агрессивный характер учений Sea Breeze никак не соответствуют реальным задачам безопасности в Черноморском регионе. Повышают риски непреднамеренных инцидентов. Поощряют милитаристские настроения в Киеве», — заявили в посольстве.
По заявлению посольства, уменьшить напряженность в этом регионе смогут только сами причерноморские государства при условии того, что в этот процесс не будут вмешиваться «снаружи».
«Настоятельно призываем США и их союзников отказаться от отработки военных действий на Черном море. Примером многосторонних усилий по поддержанию мира и стабильности в регионе является формат #Blackseafor, нацеленный на укрепление мер доверия на море», — призвали в посольстве.