Տիգրան Աբրահամյան.  Խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու պատրաստակամություն հայտնող Ադրբեջանն ակտիվ գործընթացների մեջ է
17:40 23/06/2021
Տիգրան Աբրահամյան. Խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու պատրաստակամություն հայտնող Ադրբեջանն ակտիվ գործընթացների մեջ է
Անվտանգության հարցերով փորձագետ, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, այդ երկրի զինված ուժերում նոր ստորաբաժանում են ձևավորում, որը նախատեսված է «հակառակորդի թիկունքում գործողություններ իրականացնելու համար»:
Ադրբեջանը հիմա էլ նմանատիպ խնդիրներ լուծող ստորաբաժանումներ ունի, որոնց մասին մինչև պատերազմն էլ որոշակի պարբերությամբ տեսնանյութեր էր հրապարակվում ու դեռ պարզ չի, թե նոր ստեղծվող ստորաբաժանումը ինչ նոր խնդիրներ պետք է լուծի:
Խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու պատրաստակամություն հայտնող Ադրբեջանն ակտիվ գործընթացների մեջ է ինչպես տարբեր բնույթի սպառազինության գնումների, այնպես էլ՝ զինված ուժերում իրականացվող փոփոխությունների հարցում:
Իսկ ինչ է անում Հայաստանի իշխանությունը երկրի անվտանգության ապահովման գործում՝ անորոշ խոստումներ տալիս կամ պարզապես լուռ զիջում»։

Тигран Абрамян: Азербайджан, выражающий готовность подписать мирное соглашение, в активных процессах
18:34 23/06/2021
Эксперт по вопросам безопасности, учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры») Тигран Абрамян пишет:
«Как сообщают азербайджанские СМИ, в вооруженных силах этой страны формируют новое подразделение, которое предусмотрено для "проведения операций в тылу противника".
В Азербайджане и сейчас есть подразделения, которые решают аналогичные задачи, о которых и до войны с определенной периодичностью публиковались видеоматериалы, и пока не ясно, какие новые задачи должно выполнять формируемое подразделение.
Азербайджан, выражающий готовность подписать мирное соглашение, в активных процессах – как в вопросе закупок различных видов вооружений, так и в вопросе осуществляемых в вооруженных силах изменений.
А что делают власти Армении для обеспечения безопасности страны? Дают расплывчатые обещания или просто молча идут на уступки».