Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Բայրամովի հետ
Հունիսի 23-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի միջև: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նշվում է, որ նախարարները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների արդիական հարցեր, տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգերը:
Լավրովը և Բայրամովը գոհունակությամբ նշել են, որ չնայած նոր կորոնավիրուսային վարակի համաճարակի բացասական ազդեցությանը, ռուս-ադրբեջանական բազմաբնույթ հարաբերությունները հաջողությամբ զարգանում են, և առևտրատնտեսական փոխգործակցությունը աճում է: Դրան մեծապես նպաստում են Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 19-րդ նիստի որոշումների կատարումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի վարչապետ Ասադովի՝ ՌԴ վերջերս կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
«Անդրադարձ է եղել մի շարք թեմաների՝ կապված Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների նոյեմբերի 9-ի ու հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների կատարման հետ, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար խնդիրների լուծմանը վերաբերող։
Ընդգծվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ Եռակողմ աշխատանքային խմբի կարևոր ներդրումը տարածաշրջանի հետկոնֆլիկտային զարգացման գործում:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագա շփումների մասին արտաքին գործերի նախարարությունների միջոցով»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

23 июня состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел России Сергея Лаврова и Министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова. Об этом сообщает МИД РФ.
Отмечается, что министры обсудили актуальные вопросы двусторонних отношений, региональной и международной повестки дня.
Сергей Лавров и Джейхун Байрамов с удовлетворением констатировали, что, несмотря на негативное влияние пандемии новой коронавирусной инфекции многоплановые российско-азербайджанские связи успешно развиваются, растет торгово-экономическое взаимодействие. Этому в значительной степени способствует реализация решений 19-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой, а также договоренностей, достигнутых в ходе недавнего официального визита Премьер-министра Азербайджанской Республики А.И.Асадова в Российскую Федерацию.
«Затронут ряд тем в контексте реализации договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г., в частности, касающихся решения гуманитарных задач в Нагорном Карабахе»,- говорится в сообщении.
Подчеркнут важный вклад Трехсторонней рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении в постконфликтное развитие региона.