Այսօր՝ հունիսի 23-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը լուսանկարներ է հրապարակել Նախիջևանի առանձին համազորային բանակի և Թուրքիայի Զինված ուժերի միջև հունիսի 21-23-ն անցկացվող մարտավարական վարժանքներից։ Կադրերում երևում է, որ Ադրբեջանը Bayraktar TB2 տեսակի անօդաչուներ է տեղակայել Նախիջևանի՝ վերջերս պաշտոնապես բացված աերոդրոմում։ Այս մասին գրում է «Ռազմինֆո»-ն։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտնում է, որ վարժանքների ընթացքում Նախիջևանի Գերագույն մեջլիսի նախագահ Վասիֆ Թալիբովը հանդիպել է Թուրքիայում Bayraktar TB2 ԱԹՍ-ների դասընթացներ անցած սպայական ու ենթասպայական անձնակազմի հետ։
«Ռազմինֆո»ն արդեն գրել է, որ դատելով բաց աղբյուրների և արբանյակային լուսանկարների վերլուծությունից, Նախիջևանի միջազգային օդանավակայանի հարևանությամբ տեղակայված աերոդրոմն արդեն իսկ շահագործվում էր ու ավարտուն վիճակում էր նախքան 2020թ․ պատերազմը։
Ընդհանուր առմամբ կառուցվել է ուղղաթիռների և ինքնաթիռների պահպանման համար 8 անգար, կայանատեղիներ, օժանդակ շինություններ, վերակառուցվել է մեկ թռիչքուղի, իսկ 2021թ․ մայիսի 10-ին աերոդրոմի բացման արարողությունը պայմանավորված էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այցով։

Азербайджан разместил турецкие беспилотники Bayraktar TB2 в Нахиджеване – «Разминфо»
Министерство обороны Азербайджана  23 июня опубликовало фото с тактических учений Отдельной общевойсковой армии Нахиджевана и ВС  Турции, прошедших 21-23 июня. На кадрах видно, что Азербайджан разместил беспилотники Bayraktar TB2 на аэродроме Нахиджевана, который официально был открыт недавно. Об этом пишет «Разминфо».
Мо Азербайджана сообщает, что в ходе учений председатель верховного меджлиса Нахиджевана Васиф Талыбов встретился с офицерским составом и прапорщиками, прошедшими в Турции курсы по БПЛА Bayraktar TB2.
Специализированный военный сайт «Разминфо» уже писал, что, судя по анализу спутниковых снимков и открытых источников, аэродром, расположенный по соседству с международным аэропортом Нахиджевана, использовался и был сдан в эксплуатацию до войны 2020 года, инициированной Азербайджаном против Арцаха (НКР).
В общей сложности для вертолетов и самолетов построено 8 ангаров, автостоянок, вспомогательных сооружений, реконструирована одна взлетно-посадочная полоса. А церемония открытия аэродрома 10 мая 2021 года была обусловлена визитом президента Азербайджана Ильхама Алиева.