Վրաստանը կվերացնի հակահամաճարակային սահմանափակումների խախտումների համար սահմանված 76 մլն լարիի տուգանքները
Վրաստանի կառավարությունը երկու օրինագիծ է ներկայացրել խորհրդարան այն անձանց վերաբերյալ, որոնք տուգանվել են կորոնավիրուսի համաճարակի ընթացքում սահմանափակումների ժամանակ վարչական և քրեական բնույթի խախտումներ կատարելու համար: «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ հինգշաբթի անցկացված ճեպազրույցում ասել է վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
«Այս նախաձեռնության շրջանակներում համաներումը կվերաբերի շուրջ 245 հազար քաղաքացու և 344 իրավաբանական անձի: Մենք խոսում ենք ինքնամեկուսացման պահանջները խախտելու, դիմակներ չկրելու համար ընդհանուր առմամբ մոտ 76 միլիոն լարիի նախատեսված տուգանքների մասին»,- ասել է Ղարիբաշվիլին:
Նրա խոսքով, այս որոշումն ընդունվել է՝ հաշվի առնելով երկրի տնտեսական և քաղաքացիների սոցիալական ծանր վիճակը, որն առաջացել է համաճարակի պատճառով:
«Կառավարությունն արդեն խորհրդակցություններ է անցկացրել խորհրդարանի իշխող մեծամասնության հետ, և այս նախաձեռնությունը կընդունվի առաջիկա օրերին»,- ասել է Ղարիբաշվիլին:

Грузия отменит штраф в размере 76 млн лари за антипандемийные нарушения
Правительство Грузии внесло в парламент два законопроекта, касающихся тех лиц, которые в период пандемии коронавирусной инфекции были оштрафованы за нарушение регуляций в административном и уголовном порядке. Как передает Interfax, об этом сообщил в четверг на брифинге премьер-министр Ираклий Гарибашвили.
"В рамках этой инициативы амнистия коснется примерно 245 тысяч граждан и 344 юридических лиц. Речь идет о нарушении требований самоизоляции, ношения масок в общей сложности выписанных штрафов примерно на 76 миллионов лари", - сказал Гарибашвили.
По его словам, это решение было принято с учетом сложной экономической обстановки и социального положения граждан, вызванной пандемией.
"Правительство уже провело консультации с правящим большинством парламента и эта инициатива будет принята уже в ближайшие дни", - сказал Гарибашвили.