Եգիպտոսը թույլ է տալիս կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված օտարերկրացիներին երկիր մուտք գործել առանց ՊՇՌ թեստերի
Ամբողջովին պատվաստվելով կորոնավիրուսի դեմ՝ օտարերկրացիները կարող են մուտք գործել Եգիպտոս առանց ՊՇՌ թեստերի, պայմանով, որ սահմանին նրանք պատվաստման վկայագիր են տրամադրում: Այս մասին հայտարարել է երկրի առողջապահության և բնակչության նախարարությունը:
Ընդունվում են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) և Եգիպտոսի դեղերի վարչության կողմից հաստատված պատվաստանյութերը։ Մուտքը թույլատրվում է Sputnik V, Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinopharm, Sinovac պատվաստանյութերի 2 չափաբաժինները ստացածներին, երկրորդ չափաբաժինը ստանալուց 14 օր հետո, կամ Johnson & Johnson-ի մեկ չափաբաժին ստանալուց 14 օր անց։ Այս մասին գրում է Tass-ը։
Հավաստագրերը պետք է պարունակեն QR պաշտոնական մարմնի ծածկագիրը և կնիքը։
Միևնույն ժամանակ, սահմանվում է, որ դա վերաբերում է այն երկրներին, որոնք «չեն տուժել կորոնավիրուսի մուտացիայի ենթարկված շտամներից»: Եթե ուղևորը ժամանում է մուտացիաներ գրանցած երկրներից մեկից (սա ներառում է Հնդկաստան, Բանգլադեշ, Պակիստան, Բութան, Մյանմար, Նեպալ, Վիետնամ, Շրի Լանկա, Բրազիլիա և Լատինական Ամերիկայի որոշ այլ երկրներ), ապա նույնիսկ պատվաստումների վկայականի առկայության դեպքում օդանավակայանում պետք է կատարի կորոնավիրուսի մոլեկուլային արագ թեստավորում։ Եթե պարզվում է, որ արդյունքը դրական է, ապա օտարերկրյա քաղաքացին պարտավոր է կատարել մեկ այլ ՊՇՌ թեստ: Եթե այս թեստը դրական է, ապա ուժի մեջ է մտնում մի պրոտոկոլը, համաձայն որի վարակված անձին տեղափոխում են կովիդ բուժող հիվանդանոց:
Նշվում է, որ Եգիպտոսում նոր կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը որոշակիորեն կայունացել է: Եթե մայիսին - հունիսի սկզբին ամեն օր գրանցվում էր վարակի ավելի քան հազար նոր դեպք, ապա ներկայում վարակվածների միջին օրական աճը նվազել է մինչև 500 մարդ: Երկրի Առողջապահության նախարարության վերջին տվյալների համաձայն՝ համաճարակի սկզբից ի վեր երկրում հայտնաբերվել է ավելի քան 278 հազար վարակված, ավելի քան 206 հազարն ամբողջությամբ վերականգնվել են, մահացել է 15,9 հազար մարդ: Անցած օրվա ընթացքում 37 մարդ մահացել է բարդություններից:

Египет разрешил вакцинированным от COVID-19 въезд в страну фараонов без ПЦР-тестов
Полностью вакцинированные от коронавируса иностранцы могут въезжать в Египет без ПЦР-тестов при условии предоставления на границе сертификата о прохождении вакцинации. Как пишет ТАСС, об этом объявило в среду министерство здравоохранения и народонаселения страны.
"Сюда относятся вакцины, одобренные Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) и Управлением по лекарственным средствам Египта, - приводит газета Al Ahram заявление ведомства. - Въезд разрешен через 14 дней после получения второй дозы двухкомпонентной вакцины ("Спутник V", Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinopharm, Sinovac), либо через 14 дней после получения первой дозы однокомпонентной вакцины Johnson & Johnson". "Сертификаты должны содержать QR-код и печать официального органа, никакие исправления, помарки или дописки не допускаются", - отмечается в коммюнике Минздрава.
При этом оговаривается, что это касается стран, "не затронутых мутировавшими штаммами коронавируса". В случае, если пассажир прибывает из одной из стран, где зафиксированы мутации (сюда относятся Индия, Бангладеш, Пакистан, Бутан, Мьянма, Непал, Вьетнам, Шри-Ланка, Бразилия и некоторые другие страны Латинской Америки), то даже при наличии сертификата о вакцинации прибывающий обязан сделать в аэропорту молекулярный экспресс-тест на коронавирус. Если он окажется положительным, иностранный гражданин обязан сделать еще ПЦР-тест. Если и этот тест будет положительным, то вступает в действие протокол, в соответствии с которым заразившегося помещают в ковидный госпиталь, пояснил Минздрав Египта.
В Египте ситуация с новым коронавирусом несколько стабилизировалась. Если в мае - начале июня ежедневно фиксировали более тысячи новых случаев заражения, то в настоящее время среднесуточный прирост инфицированных снизился до 500 человек. По последним данным Минздрава страны, с начала пандемии в стране было выявлено свыше 278 тыс. заразившихся, более 206 тыс. полностью выздоровели, 15,9 тыс. человек умерли. За минувшие сутки от осложнений умерли 37 человек.