«Կասպերսկի». Գաղտնագրող-շորթող ծրագրերի գրոհները Հայաստանում զգալիորեն թուլացել են
Հայաստանում 2021-ի առաջին եռամսյակում համակարգիչների օգտատերերի 0,1%-ը բախվել է վնասակար տրոյական գաղտնագրող-շորթող ծրագրերի գրոհների, Վրաստանում գրանցվել է նույն ցուցանիշը, իսկ Ադրբեջանում նման գրոհների բախվել է օգտատերերի 0,2%-ը:
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից հայտնում են, որ 2020-ի հունվար-մարտին Հայաստանում համակարգիչների օգտատերերի 0,26%-ը ենթարկվել է վնասաբեր գաղտնագրող ծրագրերի գրոհների, մինչդեռ այդ ցուցանիշը Վրաստանում կազմել է 0,29%, իսկ Ադրբեջանում՝ 0,81%. Ադրբեջանը 9-րդն էր այն երկրների ցանկում, որոնք բախվել են տրոյացի գաղտնագրիչների գրոհների։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, որոնց համաձայն ՝ 2021 թվականի առաջին եռամսյակում այդ վնասաբեր ծրագրերի գրոհների ամենաշատը ենթարկվել են Բանգլադեշում (2,31%), Եթովպիայում (0,62%) և Հունաստանում (0,49%) գտնվող օգտատերերը:
Աշխարհում 2021-ի առաջին եռամսյակում հայտնաբերվել է գաղտնագրիչների 7 նոր ընտանիք և այդ տեսակի վնասաբեր ծրագրերի 4354 նոր մոդիֆիկացիաներ այն դեպքում, երբ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում հայտնաբերվել է 5 նոր ընտանիք և 5225 նոր մոդիֆիկացիա:
«2021 թվականի առաջին եռամսյակում Avaddon խմբավորումը, ի լրումն գողացված տվյալների հրապարակման, իր կայքում հայտնել Է, որ զոհը ենթարկվելու Է DDoS-գրոհի այնքան ժամանակ, քանի դեռ կապ չի հաստատել չարագործների հետ։ REvil (Sodinokibi) խմբավորումը նույնպես ընդլայնում է իր ճնշման եղանակների շրջանակը: Արդեն զինանոցում գտնվող DDoS-գրոհներին նա ավելացնում է տուժած ընկերության հաճախորդներին և գործընկերներին ուղղված սպամը և զանգերը»,– նշում են ընկերության փորձագետները:
Գաղտնագրող-շորթող տրոյացիներով վարակվելուց խուսափելու համար նրանք ընկերություններին խորհուրդ են տալիս ժամանակին թարմացնել ծրագրային ապահովումը, և առաջին հերթին՝ օպերացիոն համակարգերը, բոլոր համակարգիչներում կիրառել պաշտպանական լուծումներ, որոնք կարգելափակել ինչպես հայտնի, այնպես էլ՝ դեռևս չբացահայտված  շորթող ծրագրերը։ Հարկ է նաև աշխատակիցներին սովորեցնել ճանաչել սոցիալական ինժեներիայի հնարքները, որոնցից օգտվում են չարագործները, և պաշտպանվել դրանցից։
Գաղտնագրող ծրագրերի զոհ դարձած օգտատերերին խորհուրդ է տվում ոչ մի դեպքում փրկագին չվճարել ֆայլերի գաղտնազերծման համար, քանի որ դա չի երաշխավորում ֆայլերին հասանելիության վերադարձը, բայց չարագործներին հաստատ կմղի վնասաբեր ծրագրի հետագա տարածման։ Անհրաժեշտ է նաև միջադեպի մասին տեղեկացնել իրավապահ մարմիններին, փորձել տեղեկատվություն գտնել այն մասին, թե հենց որ ծրագիրն է գրոհել սարքը կամ դիմել փորձագետներին. հնարավոր է, որ ֆայլերը գաղտնազերծելու հնարավորություն ընձեռող ծրագիրն արդեն գոյություն ունի, և անվտանգության մասնագետները կկարողանան օգնել փաստաթղթերին հասանելիությունը վերականգնելու գործում։

Атаки программ-шифровальщиков в Армении значительно ослабли – «Лаборатория Касперского»
В первом квартале 2021 года в Армении с атаками вредоносных троянцев-шифровальщиков-вымогателей столкнулись 0,1% пользователей компьютеров, в Грузии был зафиксирован аналогичный показатель, а в Азербайджане с такими атаками столкнулись 0,2% пользователей.
В январе-марте 2020 года 0,26% пользователей компьютеров в Армении были подвергнуты атакам вредоносных троянцев-шифровальщиков, тогда как этот показатель в Грузии составил 0,29%, а в Азербайджане – 0,81%: Азербайджан был 9-й в списке стран с самой большой долей пользователей, столкнувшихся с атаками троянцев-шифровальщиков.
Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», согласно которым, больше всех этими зловредами в первом квартале 2021 года были атакованы пользователи из Бангладеш (2,31%), Эфиопии (0,62%) и Греции (0,49%).
В мире в первом квартале 2021 года было обнаружено 7 новых семейств шифровальщиков и 4354 новые модификации зловредов этого типа, когда как за тот же период предыдущего года было обнаружено 5 новых семейств и 5225 новых модификаций.
«В первом квартале 2021 года группировка Avaddon, вдобавок к публикации украденных данных, на своем сайте сообщила, что жертва будет подвергаться DDoS-атаке до тех пор, пока не выйдет на связь со злоумышленниками. Группировка REvil (Sodinokibi) также расширяет спектр своих способов давления. К уже стоящим на вооружении DDoS-атакам она добавляет спам и звонки клиентам и партнерам пострадавшей компании»,– отмечают эксперты компании.
Во избежание заражения троянцами-шифровальщиками они рекомендуют компаниям вовремя обновлять ПО, и в первую очередь — операционные системы, на всех компьютерах использовать защитные решения, способные справляться как с известными, так и с еще не выявленными шифровальщиками. Следует также научить сотрудников распознавать приемы социальной инженерии, которыми пользуются злоумышленники, и защищаться от них.
Пользователям, ставшим жертвами атак программ-шифровальщиков, рекомендуется ни в коем случае не платить выкуп за расшифровку файлов, поскольку это не гарантирует возвращение доступа к файлам, но точно подстегнет злоумышленников к дальнейшему распространению зловреда. Необходимо также сообщить об инциденте правоохранительным органам, попытаться найти информацию о том, какая именно программа атаковала устройство или обратиться к экспертам: возможно, утилита, позволяющая расшифровать файлы, уже существует, и специалисты по безопасности смогут помочь восстановить доступ к документам, сообщают из