Հայ գերիների հարցը Նիդերլանդների խորհրդարանականների ուշադրության կիզակետում
Ներկայացուցիչների պալատը (խորհրդարանը) կարծում է, որ ոչ մի կառավարական պատվիրակություն չպետք է մեկնի Բաքու` Ադրբեջան, եթե Նիդերլանդները հասնի Եվրոպայի ֆուտբոլի առաջնության քառորդ եզրափակիչ: Այս նպատակով ChristenUnie-ի և GroenLinks-ի առաջարկը խորհրդարանում չորեքշաբթի ստացել է մեծամասնության աջակցությունը, հայտնում է Նիդերլանդական Օրագիրը։
Նարնջագույնների թիմը նախ կիրակի օրը կանցկացնի 1/8 եզրափակիչի խաղը  Հունգարիայի Բուդապեշտ  քաղաքում (Չեխիայի հետ-ծանոթ. Ն.O.): Այս խաղում Նիդերլանդական իշխանություններից  կամ թագավորական ընտանիքից պատվիրակություն չի լինի:  Նախօրոք օրակարգում նման հարց դրված չի եղել:
Եթե ​​«Նարնջագույնը» հաղթի այս խաղում, նրանց հաջորդ խաղը կլինի Ադրբեջանում: Անցյալ տարի այդ երկիրը պատերազմ սկսեց Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղում: Ադրբեջանը մինչ այժմ պահում է շուրջ երկու հարյուր հայ զինվորների որպես ռազմագերիներ, ինչը ռազմական օրենքների կոպիտ խախտում է, հայտնում են ChristenUnie-ն և GroenLinks-ը:

Dutch MPs call on government not to send delegation to Baku for EURO 2020 matches
Number of Dutch Parliament members have called on the government not to send a delegation to Baku for EURO-2020, the Federation of Armenian Organizations of the Netherlands reported. According to the motion submitted on 22 June  by Gert-Jan Segers (Christian Union faction) and  Tom van der Lee (Left Green faction), the government is advised not to send an official delegation to Baku for EURO-2020 Football Championship, in case Dutch national team reaches quarter finals.
The MPs cite Azerbaijan’s failure to return the Armenian prisoners of war after the 44-day war and the opening of the “Trophy park” in Baku, which, among other things, displays the helmets of fallen Armenian soldiers.
To remind, following extensive discussions in the Foreign Affairs Committee of the Dutch parliament on Wednesday, the parliament overwhelmingly passed a resolution at a plenary session, demanding the immediate release of Armenian prisoners of war (POWs) and civilian captives being held in Azerbaijan.A total of 147 Dutch lawmakers backed the resolution and just three voted against, the Armenian Embassy in the Netherlands reported.