Պուտինն ու Էրդողանը քննարկել են ԼՂ-ում իրավիճակը, ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նախօրեին հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Քննարկվել են տարբեր ոլորտներում ռուս-թուրքական համագործակցության արդի հարցեր: Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շնորհակալություն է հայտնել ռուսական կողմի՝ Թուրքիայի հետ չվերթները վերսկսելու որոշման, ինչպես նաև ռուսական Sputnik V պատվաստանյութի մատակարարումների մեկնարկի համար: Այս մասին հայտնում է Կրեմլը։
«Շարունակվել է մտքերի փոխանակումը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Դրական գնահատական է տրվել հրադադարի և ռազմական գործողությունների վերահսկման ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնի աշխատանքներին: Թուրքիայի նախագահը աջակցություն է հայտնել Ռուսաստանի ջանքերին` ապահովելու Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. հունվարի 11-ի հայտարարություններում ամրագրված համաձայնագրերի ամբողջական կատարումը: Հաստատվեց համակարգումը շարունակելու փոխադարձ պատրաստակամությունը` ներառյալ տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների տնտեսական զարգացման և վերականգնման շահերից ելնելով»,-ասվում է հաղորդագրությունում:
Սիրիայում կարգավորման խնդիրները քննարկելիս ընդգծվել է Ռուսաստանի և Թուրքիայի զինված ուժերի համատեղ գործունեության կարևորությունը` ուղղված Իդլիբում և երկրի հյուսիս-արևելքում լարվածության աճը կանխելուն և այդ տարածքներում մնացած ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարին:
Վլադիմիր Պուտինը նաև կիսվել է ԱՄՆ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենի հետ Ժնևում վերջերս կայացած բանակցություններից ստացած տպավորություններով:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել անձնական շփումները և համատեղ աշխատանքը այլ մակարդակներում:

Russian President Vladimir Putin and his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan on Thursday exchanged their opinions about the situation around Nagorno-Karabakh, TASS reported, citing the Kremlin press service.
"The sides continued to exchange opinions on the situation around Nagorno-Karabakh," the press service said. "They expressed their positive assessment of the work of the joint Russian-Turkish center for monitoring of ceasefire and cessation of hostilities."
"The President of Turkey voiced his support for Russian efforts to ensure the full implementation of the agreements, cemented in the November 9, 2020, trilateral statement of the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan," the Kremlin added.
Putin and Erdogan also confirmed the "mutual readiness for further coordination, including in the interests of the economic development and restoration of the transport infrastructure of the region."
The two leaders also touched upon the settlement in Syria and underscored the importance of the joint operation of the Russian and Turkish military, aimed at prevention of escalation in Idlib and in Syria’s northeast, as well as at elimination of the remaining terror groups.
Vladimir Putin also shared his impressions of his recent talks with US President Joe Biden in Geneva.